tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Irańsko - saudyjska wojna nerwów

Mocarstwa potępiają podpalenie ambasady, o egzekucji nie wspominają

Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła zeszłotygodniowy atak i podpalenie ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie. Jednocześnie wezwano władze Iranu by zapewniły bezpieczeństwo placówkom dyplomatycznym.

RB ONZ w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego zaapelowała do rządu irańskiego o "ochronę siedzib dyplomatycznych i konsularnych, a także ich personelu oraz o przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań w tej sprawie". W ten sposób odniesiono się do listu władz Arabii Saudyjskiej wysłanego do ONZ. Wezwano także Iran i Arabię Saudyjską do "podtrzymania dialogu i podjęcia kroków w celu złagodzenia napięć w regionie".

W rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie odniesiono się do stracenia szyickiego duchownego, szejka Nimra al-Nimra, który był ostrym krytykiem rządzącej w królestwie dynastii Saudów. Jego egzekucja doprowadziła do demonstracji m.in. w Teheranie.

Przemawiając na forum ONZ ambasador Arabii Saudyjskiej Abd Allah al-Muallimi powiedział, że spór między jego krajem a Iranem zostanie rozwiązany tylko pod warunkiem zaprzestania przez władze w Teheranie "ingerencji w wewnętrzne sprawy innych państw, w tym naszego". Wcześniej rząd w Rijadzie wielokrotnie oskarżał Iran o ingerowanie w sprawy państw arabskich.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował z kolei do Iranu i Arabii Saudyjskiej, by zachowały umiar i podjęły działania na rzecz obniżenia napięcia między oboma krajami. Ban Ki Mun rozmawiał telefonicznie z szefami dyplomacji Iranu i Arabii Saudyjskiej.

Wojna nerwów

W niedzielę Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej irańskiej reakcji na egzekucję w Arabii Saudyjskiej szyickiego duchownego al-Nimra. W poniedziałek obustronne relacje jeszcze się pogorszyły wraz z zapowiedzią Arabii Saudyjskiej wstrzymania ruchu lotniczego z Iranem, zakazu podróżowania do tego kraju i zerwania wszelkich stosunków gospodarczych.

Stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwał również uznawany za sojusznika Arabii Saudyjskiej Bahrajn oraz Sudan, a Zjednoczone Emiraty Arabskie obniżyły ich rangę.

Konflikt saudyjsko-irański »

Oglądaj
Konflikt saudyjsko-irański
Wideo: TVN24 BiS USA apelują do Rijadu i Teheranu: unikajcie działań zwiększających napięcia

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Irańsko - saudyjska wojna nerwów

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
j1940

Typowy przykład mentalności Kalego! Nie potępią Arabii Saudyjskiej bo to sojusznik USA i Zachodu - choć ortodoksyjnie przestrzega szariatu.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   One life One death
   One life One death

   Przecież ci muzułmanie w jakichkolwiek demonstracjach itp. To zachowują się jak jakaś dzicz w amoku.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje