tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Irak przestrzega przed "niebezpiecznymi reperkusjami" decyzji Trumpa

Władze Iraku zażądały od Stanów Zjednoczonych, by w celu uniknięcia podsycania terroryzmu wycofały się z decyzji w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.

"Przestrzegamy przed niebezpiecznymi reperkusjami tej decyzji dla stabilności regionu i świata" - brzmi czwartkowe oświadczenie irackiego rządu.

"Administracja USA musi wycofać się z tej decyzji w celu powstrzymania niebezpiecznej eskalacji, która mogłaby podsycić ekstremizm i stworzyć korzystne warunki dla terroryzmu" - dodano.

Decyzja Trumpa

Z wielu państw świata, także sprzymierzonych ze Stanami Zjednoczonymi, płyną głosy krytyki ogłoszonego w środę przez prezydenta Donalda Trumpa uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela.

Trump poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił również wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Pozostałe informacje