tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porażka czołowych polityków. W parlamencie zabraknie ministrów

W wygranych przez koalicję zwolenników Muktady as-Sadra i komunistów wyborach parlamentarnych w Iraku porażkę poniosło wielu czołowych polityków. Wśród osób, które nie zdobyły mandatu, jest aż czterech ministrów obecnego rządu oraz przewodniczący parlamentu mijającej kadencji.

Najbardziej spektakularną porażką jest prawdopodobnie niezdobycie mandatu przez dotychczasowego przewodniczącego irackiego parlamentu Salima al-Dżburi. Przegrał on wybory w stołecznym Bagdadzie, choć znajdował się tam na drugim miejscu na liście sunnickiej Koalicji Narodowej (al-Watanija). Ugrupowanie to zdobyło w Bagdadzie 8 mandatów, a w całym Iraku - 21.

Dżburi w poprzednich wyborach startował z konkurencyjnej listy sunnickiej al-Mutahidun Osamy al-Nudżajfiego, która w tych wyborach zdobyła 14 mandatów. Jego rodzimą prowincją jest Dijala, a nie Bagdad. Również plemię Dżburich, z którego wywodzi się dotychczasowy przewodniczący parlamentu, odcinało się od niego.

Ministrowie poza parlamentem

Do parlamentu nie dostali się również obecni ministrowie zdrowia i ochrony środowiska Adilah Husajn Hamud, sprawiedliwości Hajdar az-Zamili, budownictwa mieszkaniowego i ogólnego Ann Nafia Awsi Bulbul oraz planowania Slaman al-Dżumajli.

Ponadto w wyborach przepadło też wielu innych prominentnych polityków, między innymi sunnici - tacy jak Mahmud al-Maszhadani, który był przewodniczącym irackiego parlamentu w latach 2006-2008 czy szyicka liderka listy Erada, znana z antykurdyjskiego nastawienia Hanan al-Fatlawi.

W wyborach przepadł również Muwaffak al-Rubaie, były Narodowy Doradca do spraw Bezpieczeństwa i jeden z liderów szyickiej partii Dawa od 1979 roku. Odgrywał on czołową rolę w irackiej polityce od 2003 roku.

Sadr zwycięzcą

W irackich wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 12 maja o 329 miejsc w parlamencie walczyło 6 982 kandydatów z 88 ugrupowań. Dziewięć miejsc zarezerwowanych jest dla mniejszości: pięć dla chrześcijan i po jednym dla sabejczyków, jazydów, Szabaków i Kurdów-Fejli.

Zwycięstwo odniósł Blok Sairun, czyli koalicja zwolenników charyzmatycznego duchownego szyickiego Muktady as-Sadra oraz komunistów. Zdobył 54 mandaty. Na drugim miejscu znalazł się blok al-Fatah, stworzony przez szyickie Odziały Mobilizacji Ludowej (PMU), który będzie dysponował 47 mandatami, a na trzecim - z 42 mandatami - blok al-Nasr, na którego czele stoi premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje