Irackie wojsko uwolniło oblężone miasto. Dżihadyści w odwrocie


Irackie wojska i milicje szyickie przełamały sześciotygodniowe oblężenie miasta Amerli na północy kraju przez dżihadystów z sunnickiego Państwa Islamskiego - poinformował burmistrz tego miasta Adel al-Bajati.

Według burmistrza siły rządowe rozbiły bojowników Państwa Islamskiego na wschód od miasta, w którym schroniło się około 15 tys. Turkmenów, mniejszości etnicznej wyznającej szyizm. Walki nadal trwają na północ od Amerli.

Jak powiedział rzecznik wojsk irackich generał Kasim al-Musawi, operacja rozpoczęła się o świcie, po przeprowadzeniu przez Amerykanów w nocy z soboty na niedzielę nalotów na pozycje Państwa Islamskiego i zrzutach zachodniej pomocy humanitarnej dla oblężonych. Wojsko wkroczyło do miasta wczesnym popołudniem. Musawi powiedział, że siły rządowe poniosły "pewne straty", ale liczby ofiar nie podał.

Uzbrojonym mieszkańcom Amerli udawało się odpierać ataki dżihadystów, którzy w połowie lipca okrążyli miasto, a szyitów uważają za odstępców od wiary.

Ofensywa dżihadystów trwa

Państwo Islamskie od czerwca opanowało duże połacie północnego Iraku. Po zwycięskich walkach z kurdyjskimi peszmergami dżihadyści zagrozili autonomicznemu irackiemu Kurdystanowi, na co odpowiedzią stały się amerykańskie naloty, które rozpoczęto by nie dopuścić do zajęcia przez islamistów stolicy regionu, miasta Irbil. Ataki sił USA miały też na celu ochronę jazydów - religijnej niemuzułmańskiej mniejszości, która schroniła się w górskim paśmie Sindżar w północno-zachodnim Iraku.

Od czerwca Irak stoi w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego i sprzymierzonych z nimi sunnickich bojowników z innych ugrupowań, którzy opanowali większość terytoriów kraju na północy i zachodzie. Islamiści chcą tam ustanowić kalifat, w którym obowiązywać ma bezwzględne prawo szariatu.

W sobotę regionalne dowództwo sił USA (Centcom) przeprowadziło również kilka nalotów na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy przejęli kontrolę nad największą zaporą w Iraku na rzece Tygrys, niedaleko Mosulu. Wraz z sobotnimi nalotami od 8 sierpnia Amerykanie przeprowadzili ich łącznie 115.

Autor: ŁOs/kka / Źródło: PAP

Raporty: