Ofiary śmiertelne po demonstracjach przeciwko prawu o obywatelstwie


Sześć osób zginęło od początku demonstracji w północno-wschodnich Indiach przeciwko ustawie przyznającej obywatelstwo niemuzułmanom - poinformowały w niedzielę władze. W części regionów kraju nie działa internet i wprowadzono godzinę policyjną.

Największe napięcie utrzymuje się w największym mieście stanu Asam, Guwahati, gdzie w niedzielę demonstrowało pięć tysięcy ludzi.

W stanie Asam cztery osoby zmarły w szpitalu po postrzeleniu przez policję w trakcie demonstracji. Jedna osoba zginęła w pożarze w sklepie, a jeszcze inna została pobita na śmierć podczas protestów.

W stanie Bengal Zachodni zawieszono na części linii kursowanie pociągów, które zostały podpalone.

Nowe prawo

Nowa ustawa ułatwia uzyskanie obywatelstwa Indii uchodźcom z Afganistanu, Bangladeszu i Pakistanu pod warunkiem, że nie są oni muzułmanami. Przyznaje ona obywatelstwo indyjskie buddystom, chrześcijanom, hinduistom, wyznawcom dżinizmu, parsom i sikhom, którzy uciekli z tych krajów przed 2015 rokiem.

Opozycja i organizacje obrony praw człowieka uważają, że nowe prawo stanowi część nacjonalistycznego programu premiera Narendry Modiego zmierzającego do zmarginalizowania 200 milionów muzułmanów w Indiach.

Muzułmanie stanowią ponad 14 procent ludności Indii, jednak w niektórych stanach jest ich wyraźnie więcej. Na przykład w Bengalu Zachodnim mieszka ich 27 procent, a w Asamie - 34 procent.

Autor: kz/adso / Źródło: PAP