tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pucz w Zimbabwe

Inauguracja prezydenta przesunięta. Zimbabwe czeka na wyrok trybunału

Zaplanowana na niedzielę inauguracja prezydenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy została odroczona, bo lider opozycji Nelson Chamisa zakwestionował w Trybunale Konstytucyjnym wyniki wyborów - poinformował w piątek minister sprawiedliwości Ziyambi Ziyambi.

Szef resortu wyjaśnił, że do chwili orzeczenia sądu inauguracji nie będzie.

Lider opozycji nie uznaje wyniku

Przywódca zimbabweńskiej opozycji i jej główny kandydat na prezydenta w wyborach 30 lipca Nelson Chamisa chce, by Trybunał Konstytucyjny jego ogłosił zwycięzcą wyborów lub zarządził przeprowadzenie nowych wyborów - powiadomił tymczasem adwokat Chamisy po złożeniu w piątek wniosku kwestionującego wygraną w wyborach prezydenta Mnangagwy.

Według ogłoszonych przez Komisję Wyborczą, a kwestionowanych przez lidera opozycji wyników Mnangagwa otrzymał w wyborach 50,8 proc. głosów, a jego przeciwnik Chamisa - 44,3 proc. Na 75-letniego Mnangagwę oddano 2,46 mln głosów, a Chamisa otrzymał ich 2,15 mln.

Opozycja i jej główny kandydat w wyborach prezydenckich Nelson Chamisa, szef Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC), wskazują na długi czas oczekiwania na ogłoszenie wyników, nierówne traktowanie kandydatów w państwowych mediach oraz potępione już przez organizacje międzynarodowe i obrońców praw człowieka nadmierne użycie siły przez władze wobec protestujących w Harare już po wyborach. Wobec zwolenników opozycji, krytykującej sfałszowane jej zdaniem wybory, wojsko użyło broni palnej.

Wybory prezydenckie i parlamentarne z 30 lipca były pierwszymi w Zimbabwe, odkąd jesienią zeszłego roku pod naciskiem armii z urzędu prezydenckiego ustąpił wieloletni dyktator kraju Robert Mugabe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pucz w Zimbabwe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje