tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Zatrzymaliśmy rosyjskie siły, broniąc swoich i waszych granic"

zobacz więcej wideo »
"Zatrzymaliśmy rosyjskie siły, broniąc swoich i waszych granic"
Foto: tvn24 | "Zatrzymaliśmy rosyjskie siły, broniąc naszych i waszych granic"

Ukraińska armia to jedyne wojsko, któremu udało się zatrzymać rosyjskich żołnierzy w ostatnich kilku dekadach - podkreślał w programie "Horyzont" Arsenij Jaceniuk. Były premier Ukrainy w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS odniósł się również do udostępnienia Ukrainie przez USA nowoczesnego uzbrojenia. - Bardzo odważny i słuszny krok - ocenił.

Pytany o działania zbrojne na wschodzie Ukrainy, Arsenij Jaceniuk zaznaczył, że "Rosjanie nadal traktują konflikt na Ukrainie jako zamrożony" - Celem Putina jest zajęcie całej Ukrainy i państw bałtyckich oraz rozbicie Unii Europejskiej i zniszczenie świata Zachodu - zaznaczył.

"Polityczny sygnał dla Rosji"

Gość programu "Horyzont" w TVN24 podkreślił, że "ukraińska armia to jedyne wojsko, któremu udało się zatrzymać rosyjskich żołnierzy w ostatnich kilku dekadach".

- Zatrzymaliśmy rosyjskie siły, broniąc swoich i waszych granic - podkreślił były ukraiński premier.

22 grudnia ubiegłego roku Departament Stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie "rozszerzone środki obronne", aby wzmocnić potencjał obronny tego kraju. Ukraina miała otrzymać między innymi pociski przeciwpancerne Javelin.

- Pociski Javelin wesprą nasze wojsko, ale tu nie chodzi tylko o zdolności bojowe. Chodzi o polityczny sygnał dla Rosji - podkreślił Jaceniuk. Decyzję Stanów Zjednoczonych ocenił jako "bardzo odważny i słuszny krok".

Oglądaj
"Nie zakładajmy różowych okularów"
"Nie zakładajmy różowych okularów"

"Nie zakładajmy różowych okularów"

Jak mówił Jaceniuk, "Federacja Rosyjska to państwo sprawiające problemy" i "prawdziwy agresor". - Osobiście [prezydent Rosji Władimir - przyp. red.] Putin (...) jest na czubku tej góry lodowej, postsowieckiej, ale nadal jakby komunistycznej, dyktatorskiej Rosji - przekonywał.

Jego zdaniem "Putin rozumie tylko język przemocy". - Jeśli Zachód jest słaby, ludzie tacy jak Putin są silni, jeśli Zachód jest zjednoczony i zdeterminowany, [Putin] będzie musiał się cofnąć. Najlepszym sposobem, żeby rozmawiać z Rosją, jest bycie silnym. Jeśli jesteś silny i zjednoczony, możesz znaleźć kompromis. Inaczej po prostu będziesz ofiarą - wyjaśniał.

Nawet jeśli Putin opuści w przyszłości fotel prezydenta Rosji, to - według Jaceniuka - w żaden sposób nie zmieni to Rosji. - Rosja to zawsze Rosja, nie zakładajmy różowych okularów - podkreślił były ukraiński premier.

Oglądaj
"Wierzymy, że polscy i ukraińscy politycy znajdą kompromis"
"Wierzymy, że polscy i ukraińscy politycy znajdą kompromis"

"Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"

Jaceniuk mówił też o stosunkach polsko-ukraińskich w odniesieniu do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która zakłada stosowanie kar między innymi za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na narodzie polskim. W lutym parlament w Kijowie przyjął specjalne oświadczenie, w którym potępił nowelizację i uznał, że może ona wzmocnić nastroje antyukraińskie w Polsce.

Zdaniem Jaceniuka nowelizacja ustawy o IPN "może spowodować ogromne straty w relacjach polsko-ukraińskich". - Wierzymy, że polski Trybunał Konstytucyjny rozważy to prawo, a polscy i ukraińscy politycy nie tylko znajdą kompromis, ale będą stać ramię w ramię, by nasze narody były silne, bogate i demokratyczne. Wierzę, że spór o historię tego procesu nie zniszczy - podkreślał.

- Trzymam się słów Jana Pawła II: "przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - dodał były ukraiński premier.

Gość programu "Horyzont" stwierdził również, że politycy, którzy robią z siebie historyków, doprowadzą do "katastrofy w naszych stosunkach dwustronnych". - Powinniśmy mieć koalicję dwóch silnych państw, taką, na której wygrywamy wszyscy - podkreślił.

Oglądaj
"Jeśli politycy chcą z siebie robić historyków, to pociągnie za sobą katastrofę"
Wideo: tvn24 "Jeśli politycy chcą z siebie robić historyków, to pociągnie za sobą katastrofę"


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
naturek

Wygląda na to,że Ukraina jest większa potęgą od Rosji.Niezły kabareciarz ten Jaceniuk.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Kaowiec84
   Kaowiec84

   Niezle poplynal. Panie Jaceniuk gdyby to faktycznie szly rosyjskie sily otwarcie i bez zielonych ludzikow to po tygodniu graniczylibysmy z Rosja. Zatrzymaliscie niezdecydowanych i skonfliktowanych separatystow wspjeranych przez Rosje a to spora roznica.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     12
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      9
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje