tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Król lata incognito. Jako drugi pilot

Król lata incognito. Jako drugi pilot
Foto: koninklijkhuis.nl Pod koniec kwietnia król obchodził 50. urodziny

Dwa razy w miesiącu król Holandii lata samolotami pasażerskimi jako drugi pilot - podaje holenderski dziennik. Pasażerowie dotychczas nie mieli świadomości, że w kokpicie siedzi król. Wilhelm Alexander pracuje w ten sposób od 21 lat.

Dziennik "De Telegraaf" podaje, że choć Wilhelm Aleksander zasiadł na holenderskim tronie w 2013 roku, to jego przygoda z lataniem wcale się nie skończyła.

- Latanie jest dla mnie po prostu fantastyczne - powiedział dziennikowi król.

"De Telegraaf" podaje, że przed koronowaniem Wilhelm Aleksander latał samolotami pasażerskimi, żeby nie stracić licencji pilota. Potem jednak, pałac nic nie mówił o jego pasji i nie było jasne, czy król nadal pracuje jako pilot. Teraz okazuje się, że przez cały ten czas król dwa razy w miesiącu zasiadał w kabinie samolotów pasażerskich, bardzo często obok kapitana holenderskich linii lotniczych KLM Maartena Putmana.

Król miał wykonywać loty holenderską maszyną Fokker 70 zarówno dla rządu jak i regionalnych linii lotniczych KLM Cityhopper, które obsługują połączenia biznesowe do kilku europejskich dużych miast.

Wilhelm Aleksander kiedyś powiedział, że gdyby nie urodził się w rodzinie królewskiej, to chciałby pracować zawodowo jako pilot dużych samolotów pasażerskich, jak na przykład Boeing 747.

Źródło: koninklijkhuis.nl Król Niderlandów Wilhelm Aleksander z żoną, Maksymą

Król lata incognito

Wilhelm Aleksander w rozmowie z "De Telegraaf" powiedział, że nigdy nie przedstawił się pasażerom swoim prawdziwym nazwiskiem i bardzo rzadko był rozpoznawany w mundurze. Przyznał jednak, że pasażerowie rozpoznawali go po głosie.

- Zaletą jest to, że zawsze mogę powiedzieć, że witam pasażerów w imieniu kapitana i załogi - powiedział. - Wtedy nie muszę podawać swojego imienia.

Król powiedział także, że przed atakami z 11 września 2001 roku w USA był częściej rozpoznawany, bo drzwi do kokpitu nie były zamykane. Teraz ma znacznie mniej kontaktu z załogą.

W wywiadzie zapowiedział także, że nie ma najmniejszego zamiaru porzucić swojej pasji. Zapowiedział, że nadal zamierza latać jako drugi pilot, ale latem rozpocznie kurs pilotażu Boeinga 737s. - Lot w inne miejsce któregoś dnia brzmi nieźle, z większą liczbą pasażerów, na większy dystans - powiedział. - Stąd szkolenie na [boeingu - red.] 737.

Wyjaśnił, że posiadanie hobby, któremu mógłby się oddać w pełni, było dla niego bardzo ważne i że latanie relaksuje go. - Masz samolot, pasażerów i załogę. Jesteś za nich odpowiedzialny. Nie możesz zabrać swoich problemów. Możesz całkowicie się wyłączyć na chwilę i skupić na czymś innym - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje