Hiszpański sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania Carlesa Puigdemonta


Od kilku dni Carles Puigdemont i czworo jego byłych ministrów przebywają w stolicy Belgii Brukseli, tymczasem w Hiszpanii waży się ich przyszłość. Sąd Najwyższy Hiszpanii poinformował, że w piątek został wydany Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) zdymisjonowanego przez władze centralne w Madrycie byłego katalońskiego premiera i czworga członków jego rządu.

Carles Puigdemont wyjechał do Belgii po tym, jak hiszpański premier Mariano Rajoy ogłosił tymczasowe przejęcie przez Madryt władzy w Katalonii. Hiszpański sąd odrzucił także wniosek Puigdemonta, by móc zeznawać za pośrednictwem wideokonferencji z Belgii.

Hiszpania wydała nakazy aresztowania ponadto czterech byłych ministrów katalońskiego rządu, którzy także przebywają w Belgii.

Katalońskim przywódcom stawiane są zarzuty rebelii, działalności wywrotowej i malwersacji, za co według prawa hiszpańskiego grożą kary odpowiednio 30, 15 i 6 lat więzienia.

Od przesłania wniosku o ekstradycję do sądu belgijskiego ma on 60 dni na zbadanie sprawy.

"Puigdemont odwoła się"

Europejski Nakaz Aresztowania jest uproszczoną formą ekstradycji pomiędzy krajami Unii Europejskiej, która obowiązuje od 2004 roku. Pozwala na aresztowanie osoby podejrzanej, oskarżonej lub skazanej w jednym kraju i wydanie jej do kraju, w którym zostanie postawiona przed sądem albo poddana karze, którą orzekł wcześniej sąd.

Niepotwierdzoną informację o wydaniu przez sąd hiszpański Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) wobec odsuniętego od władzy Puigdemonta podawał już w czwartek jego belgijski adwokat Paul Bekaert. - Jeśli wniosek o ekstradycję zostanie zatwierdzony przez belgijskiego sędziego, pan Puigdemont odwoła się - zapowiedział Bekaert.

Według przepisów prawa belgijskiego od europejskiego nakazu aresztowania można się odwoływać między innymi w przypadku, gdy ekstradycja mogłaby naruszyć prawa podstawowe danej osoby. Inną możliwością zatrzymania wykonania nakazu jest wystąpienie o azyl polityczny. W przypadku obywatela kraju UE jest to jednak bardzo mało prawdopodobne. Zgodnie z tak zwanym protokołem hiszpańskim z Traktatu Amsterdamskiego wszystkie kraje UE uważane są bowiem za kraje praworządne.

Dodatkowo ekstradycja, nawet po jej orzeczeniu, może zostać wstrzymana z "ważnych powodów humanitarnych", czyli w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.

Zahamować odrywanie się Katalonii

27 października po południu hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd Mariano Rajoya władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. Nastąpiło to krótko po przyjęciu przez kataloński parlament w tajnym głosowaniu rezolucji o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

Na mocy uruchomionego przez hiszpański Senat artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji, ograniczającego autonomię Katalonii, premier Rajoy wyznaczył wicepremier Hiszpanii Sorayę Saenz de Santamarię do objęcia tymczasowej funkcji koordynatora do spraw Katalonii.

28 października rano Madryt opublikował w internecie decyzję dotyczącą odwołania premiera Puigdemonta, członków jego gabinetu oraz ponad 130 wysokich rangą katalońskich urzędników. Równocześnie nastąpiła publikacja daty przedterminowych wyborów parlamentarnych w Katalonii, które odbędą się 21 grudnia tego roku.

Autor: mm//now / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: