tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Hiszpania: premier w opałach

"Pomagam partii, aby partia mi pomagała". Nagranie biznesmena uderza w Rajoya

Rozgłośnia Cadena SER ujawniła we wtorek nagrania mające dowodzić korupcji w rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej (PP). Zarejestrowana wypowiedź znanego przedsiębiorcy ma wskazywać, że wspierał on finansowo prawicowe ugrupowanie w zamian za przywileje dla swojej spółki.

Nagranie ma związek z prowadzonym od kilku lat przez hiszpańskie organy ścigania śledztwem w sprawie nielegalnego finansowania ludowców. Afera ma kilka odgałęzień, które wiodą do kluczowych osób w kierownictwie PP, w tym do szefującego tej partii od 2004 r. premiera Mariano Rajoya.

"Pomagam partii, a partia mi"

Według Cadena SER nagranie, pochodzące z 2008 r., potwierdza istnienie długoletnich bliskich związków między politykami Partii Ludowej a niektórymi wpływowymi przedsiębiorcami.

Autorem nagrania jest były szef spółki Degremont Rafael Palencia. W rozmowie z byłym prezesem madryckiej spółki Canal Isabel II, zarządzającej systemem wodociągów w stolicy, przyznał on, że władze PP wynagradzają przywilejami biznesmenów, którzy finansują tę partię.

Palencia ujawnił, że "okresowo" przekazuje byłym skarbnikom PP – Alvaro Lapuercie i Luisowi Barcenasowi – 35 tys. euro w zamian za przychylność ludowców.

- Pomagam partii, aby partia mi pomagała, (…) żeby wiedzieli, że nasza firma jest ich współpracownikiem, i żeby traktowali nas dobrze - powiedział Palencia.

Pranie pieniędzy i defraudacje

Rozgłośnia ujawniła, że nagranie z udziałem Palencii było od dłuższego czasu znane hiszpańskiemu wymiarowi ścigania. Cadena SER opublikowała też inne nagranie, na którym były prezydent Wspólnoty Madrytu Ignacio Gonzalez tłumaczy byłemu ministrowi pracy w rządzie ludowców Eduardo Zaplanie, że zarejestrowane deklaracje Palencii o "okresowym" dofinansowywaniu ich partii mogą służyć do szantażowania premiera Rajoya.

W kwietniu tego roku Gonzalez został zatrzymany przez policję wraz z innymi 11 osobami podejrzewanymi m.in. o korupcję, pranie pieniędzy i defraudację środków publicznych. Niektórzy spośród zatrzymanych zostali oskarżeni przez prokuraturę o działania na szkodę firmy Canal Isabel II.

Jedno ze śledztw koncentruje się na wyjaśnieniu zarzutów o nielegalne finansowanie poprzez Canal Isabel II struktur partyjnych rządzących krajem ludowców. Inne zaś dotyczą zatwierdzonych przez Gonzaleza zakupów spółek w Ameryce Południowej i Środkowej. Nabyte tam przez Canal Isabel II przedsiębiorstwa miały zostać kupione po zawyżonej cenie.

Wieloletni działacz ludowców

Ignacio Gonzalez, który do roku 2015 był prezydentem Wspólnoty Madrytu, od wielu lat jest powiązany z Partią Ludową, z ramienia której był m.in. deputowanym w madryckim parlamencie.

W przeszłości pełnił też funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji, Kultury i Sportu, sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji Publicznej, a także pełnomocnika rządu ds. cudzoziemców i imigracji. Od 2011 do 2016 r. był szefem struktur PP w hiszpańskiej stolicy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Hiszpania: premier w opałach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje