Hamas przekazał kontrolę nad przejściami granicznymi


Radykalny palestyński Hamas przekazał w środę kontrolę nad przejściami granicznymi Strefy Gazy z Izraelem i Egiptem na rzecz Autonomii Palestyńskiej w ramach porozumienia o pojednaniu z umiarkowanym ugrupowaniem palestyńskim Fatah.

Świadkowie, na których powołuje się agencja Reutera, podawali, że urzędnicy Autonomii Palestyńskiej pojawili się na przejściach granicznych Erez i Kerem Szalom na granicy Strefy Gazy z Izraelem oraz na przejściu Rafah na granicy Strefy z Egiptem, podczas gdy ich odpowiednicy z Hamasu pakowali sprzęt i odjeżdżali ciężarówkami.

Kontrolowana przez Fatah Autonomia Palestyńska ma według zapowiedzi niezwłocznie rozpocząć obsługę przejść Erez i Kerem Szalom, podczas gdy w Rafah konieczne będą najpierw ustalenia w sprawie bezpieczeństwa, w tym rozmieszczenie funkcjonariuszy ze straży prezydenckiej Abbasa oraz ukończenie przez Kair prac nad kompleksem granicznym od strony egipskiej. Jak ocenia Reuters, przekazanie przez Hamas kontroli nad przejściami granicznymi Strefy Gazy to najbardziej konkretny dotąd przykład realizowania palestyńsko-palestyńskiego porozumienia.

Porozumienie po 10 latach

Ministrowie wspieranego przez Abbasa rządu pojednania narodowego w ostatnich tygodniach zaczęli obejmować obowiązki w Gazie.

We wtorek przejęli kontrolę nad rachunkami dochodów (z podatków i opłat pobieranych od osób przekraczających granicę) w Rafah i Kerem Szalom. Hamas wykorzystywał te środki do wypłacania pensji 40-50 tysięcy urzędników państwowych, których zatrudnił od przejęcia kontroli nad Strefą Gazy w 2007 roku.

Zgodnie z porozumieniem o pojednaniu obecnie obowiązek ten przejmie Autonomia Palestyńska.

Porozumienie o pojednaniu między Hamasem a wspieranym przez Zachód Fatahem zostało podpisane w Kairze w październiku przy mediacji Egiptu, by położyć kres trwającemu od 10 lat głębokiemu rozłamowi.

W tym czasie Hamas sprawował rządy w Strefie Gazy, a Fatah kontrolował część terytoriów Zachodniego Brzegu. Porozumienie pozwoli rządowi na Zachodnim Brzegu odzyskać kontrolę administracyjną nad Strefą Gazy, a także przejąć kontrolę nad przejściami granicznymi i zapewnić tam bezpieczeństwo. Powołując się na względy bezpieczeństwa, Izrael egzekwuje surowe ograniczenia przepływu ludzi i towarów przez przejścia graniczne ze Strefą Gazy, w tym niemal całkowity zakaz eksportu z tego terytorium. Z kolei przejście w Rafah przez większość czasu było zamknięte przez Egipt, który oskarżał Hamas o wspieranie islamistycznej rebelii na egipskim półwyspie Synaj. Hamas odrzuca te oskarżenia i w odpowiedzi nasilił środki bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Egiptem.

Autor: MKK//kg / Źródło: PAP