tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Guru ateistów przyznaje: Nie wiem, czy Boga nie ma

Guru ateistów przyznaje: Nie wiem, czy Boga nie ma
Foto: wikipedia.org Prof. Richard Dawkins często nazywany jest "Rottweilerem Darwina"

Zwany przez media najsłynniejszym współczesnym ateistą i "rottweilerem Darwina" profesor Richard Dawkins nieoczekiwanie przyznał, że nie jest w 100 procentach pewny, czy Bóg nie istnieje.

Autor "Boga urojonego" sam podkreślił w rozmowie z arcybiskupem Rowanem Williamsem, woli nazywać się raczej agnostykiem niż ateistą.

Myślę, że prawdopodobieństwo istnienia nadprzyrodzonego stwórcy jest bardzo małe.

Richard Dawkins

Prof. Dawkins i abp Williams, słynny ewolucjonista i teolog, duchowy pasterz Kościoła anglikańskiego, spotkali się w środę na Oxford University, gdzie wzięli udział w publicznej debacie na temat roli religii w życiu publicznym Wielkiej Brytanii.

Jak pisze "Daily Telegraph", przez większość czasu abp Williams milczał i z uwagą słuchał, w jaki sposób Dawkins wyjaśnia teorię ewolucji. Przyznał zresztą, że jest "zainspirowany elegancją" wytłumaczenia biologa i zgodził się z większością tego, co usłyszał.

- Czego nie mogę zrozumieć, to dlaczego nie dostrzegasz niesamowitego piękna idei, że życie rozpoczęło się od niczego. To taka nadzwyczajna, elegancka, piękna sprawa, dlaczego chcesz zapełnić to czymś tak niepożądanym, jak Bóg? - zapytał swojego rozmówcę Dawkins.

Najsłynniejszy ateista nieateistą

W pewnym momencie, i to było dla wielu zaskoczenie, naukowiec przyznał, że nie jest w 100 procentach pewien, że nie ma żadnego stwórcy. - Dlaczego więc nie określasz siebie jako agnostyka? - zapytał w tym momencie filozof sir Anthony Kenny, prowadzący dyskusję.

Dawkins odpowiedział, że właśnie tak czynił. - Jesteś określany jako najsłynniejszy ateista na świecie - nie ustępował Kenny. Wtedy Dawkins przyznał, że jest przekonany na 6,9 w 7-stopniowej skali co do idei ateistycznej. - Myślę, że prawdopodobieństwo istnienia nadprzyrodzonego stwórcy jest bardzo małe - powiedział.

Autorzy Biblii zainspirowani, ale...

Ze swojej strony abp Williams stwierdził, że uważa, iż ludzie ewoluowali z przodków, którzy nie byli ludźmi, ale - mimo wszystko - "na obraz Boży". Podkreślił też, że opis stworzenia znany z biblijnej Księgi Rodzaju nie może być brany dosłownie.

- Autorzy Biblii byli, jak myślę, zainspirowani, ale nie byli zainspirowani do rozumienia XXI-wiecznej fizyki - stwierdził teolog.

Jak później podsumował dyskusję dziennik "Guardian" obrońcy ateizmu i chrześcijaństwa nie wymienili podczas dyskusji potężnych ciosów i nie doszło do nokautu.

Poniżej wykład Dawkinsa z 2008 roku na temat ateizmu.

jak//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
agnieszka_pixi
agnieszka_pixi

Większej bzdury już dawno nie czytałam. Po pierwszych słowach można wywnioskować, że ten kto to pisał nie ma zielonego pojęcia o tym człowieku, a tym bardziej o tej książce. Gdyby osoba pisząca ten artykuł pokusiła się na przeczytanie chociażby pierwszych stron wiedziałaby, że Dawkins nie uznaje słowa agnostyk, bo jak można być rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje