tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Więcej widzimy, więcej słyszymy, więcej wiemy". Litwa zapewnia, że jest gotowa

zobacz więcej wideo »
"Więcej widzimy, więcej słyszymy, więcej wiemy". Litwa zapewnia, że jest gotowa
Foto: US DoD | Video: NATO Channel Litewskie wojsko ma być gotowe na Zapad'17

Jak nigdy wcześniej Litwa jest dobrze przygotowana na rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad – zapewniła w wywiadzie dla publicznego radia LRT prezydent kraju Dalia Grybauskaite.

- Chcę wyrazić zadowolenie, że jesteśmy znacznie lepiej przygotowani w porównaniu do ćwiczeń Zapad-2009 i Zapad-2013 - powiedziała prezydent, podkreślając, że teraz "na swym terytorium mamy więcej instrumentów odstraszających i obronnych, wspierają nas przyjaciele i partnerzy z NATO".

- Więcej widzimy, więcej słyszymy, więcej wiemy - oświadczyła Grybauskaite.

"Demonstracja przygotowań do wojny"

Prezydent zwróciła uwagę, że manewry Zapad-2017 trwają już od pewnego czasu, chociaż oficjalnie rozpoczęły się w czwartek. - Nie warto koncentrować się jedynie na dniach 14-20 września, gdyż będzie to jedynie tak zwana faza aktywna, oficjalna, pokazowa część przeznaczona dla gości - wskazała Grybauskaite.

W wywiadzie prezydent Litwy przypomniała, że w przyszłym tygodniu wspólnie z prezydentami Łotwy, Estonii, Polski i Ukrainy udaje się do Nowego Jorku, by na forum ONZ "wspólnie zwrócić uwagę świata na to, co się dzieje przy naszej granicy".

Wcześniej Grybauskaite wyrażała zaniepokojenie ćwiczeniami Zapad-2017 i rozmieszczeniem przy granicy "dużych i agresywnych sił". Określała rosyjsko-białoruskie manewry jako "demonstrację przygotowań do wojny z Zachodem".

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, iż w czwartek rozpoczęły się strategiczne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2017, które przebiegać będą na sześciu poligonach na Białorusi i trzech w Rosji. W ćwiczeniach według Moskwy weźmie udział około 7,2 tysięcy żołnierzy Białorusi i około 5,5 tysiąca rosyjskich wojskowych. Wykorzystanych zostanie do 70 samolotów, 250 czołgów, 10 okrętów bojowych oraz różnego rodzaju systemy artyleryjskie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Manewry Zapad'17

Rosja kontra NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje