tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Grób rodziców Hitlera "zlikwidowany"

Grób rodziców Adolfa Hitlera w Leonding (północna Austria), traktowany przez neonazistów jak miejsce kultu, został za zgodą dalekiej krewnej wodza III Rzeszy zlikwidowany - podała w czwartek agencja dpa, powołując się na księdza Kurta Pittertschatschera.

"Fakt, że grób moich przodków wykorzystywany jest do okazywania sympatii (Hitlerowi), daje mi do myślenia. Biorąc to wszystko pod uwagę, zdecydowałam się na rezygnację z prawa do użytkowania (grobu)"- zacytował duchowny fragment oświadczenia kobiety.

Grób przyciągał neonazistów (EPA)

Ksiądz Pittertschatscher zaznaczył, że szczątki pochowanych nie zostały ekshumowane. Miejsce na cmentarzu ma zostać przydzielone nowym użytkownikom.

Jak podkreślił duchowny, grób był systematycznie odwiedzany przez zwolenników nazizmu. Ostatnio znaleziono na nagrobku wazę z napisem "niezapomniany" i symbolem SS.

"Sanktuarium dla neonazistów"

Rzecznik austriackiego ruchu przeciwko skrajnej prawicy Robert Eiter powiedział agencji dpa: "Grób był od dawna traktowany przez neonazistów jak sanktuarium". Jak twierdzili mieszkańcy Leonding, na cmentarz przyjeżdżały całe autokary ze zwolennikami Hitlera. Zaglądali także zaciekawieni turyści.

Hitler urodził się w Braunau przy granicy z Niemcami. Jego rodzice Alois i Klara przenieśli się wkrótce potem do Leonding koło Linzu w Górnej Austrii. Zmarli w latach 1903 i 1907.

W lipcu 2011 roku zlikwidowano grób partyjnego zastępcy Hitlera, Rudolfa Hessa, w Wunsiedel w Bawarii. Neonaziści organizowali na miejscowym cmentarzu marsze na cześć zmarłego w 1987 roku w berlińskim więzieniu Spandau nazisty.

jk//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje