Grecja za przyjęciem Macedonii Północnej do NATO


Grecki parlament ratyfikował w piątek wieczorem protokół przyjęcia Macedonii Północnej do NATO, po trwającym 27 lat sporze między obydwoma krajami o nazwę Macedonii.

W środę ambasadorowie 29 państw NATO podpisali protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Następnym krokiem jest jeszcze ratyfikacja rozszerzenia Sojuszu przez parlamenty należących do niego krajów. Źródła w Sojuszu informowały w grudniu, że rozszerzenie NATO o Macedonię byłoby możliwe wiosną 2020 r.

- Czuję, że spełniliśmy patriotyczny obowiązek. Zrobiliśmy to, co słuszne - powiedział w piątek w parlamencie premier Aleksis Cipras.

Przyjęcie Macedonii Północnej do NATO zostało zaaprobowane niewielką większością głosów w 300-osobowym greckim parlamencie.

Spór o nazwę kraju

Warunkiem przystąpienia Macedonii do NATO było rozwiązanie problematycznej kwestii nazwy tej byłej jugosłowiańskiej republiki.

Od czasu ogłoszenia przez Macedonię, byłą jugosłowiańską republikę, niepodległości w 1991 r. władze w Atenach protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków. Obawiano się, że Skopje mogłoby wystąpić z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Z tego powodu Grecja blokowała starania Skopje o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

W styczniu grecki parlament niewielką większością głosów zaakceptował porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umowa ta spotkała się z protestami tysięcy Greków, których zdaniem ustępstwa wobec Skopje były zbyt daleko idące.

Autor: ft\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: