Gdy Putin tęsknił za swoją suką, ona leciała do niego samolotem


Była pierwsza suka Rosji i jej podróże biznesklasą to przedmiot drwin internautów, odkąd okazało się, że gdy podczas dalekich wyjazdów Władimir Putin tęsknił za labradorką Connie, przywożono ją do niego samolotem.

Zaczęło się od poniedziałkowej publikacji dziennika "Wiedomosti", w której opisano, jak radzi sobie przyjaciel Władimira Putina, objęty sankcjami Giennadij Timczenko. Uwagę czytelników przykuła szczególnie wzmianka o podniebnych przygodach prezydenckiej suki. Okazało się, że przewozami psa zajmowała się spółka Airfix, należąca właśnie do Timczenki.

"Samoloty Airfix przewoziły córki rosyjskiego prezydenta - Marię i Katierinę, a także przyjaciela Marii Putin - Yorrita Faasena. W osobnych przypadkach, gdy Putin podczas delegacji do odległego miejsca tęsknił za swoim labradorem Connie, pies był dostarczany prezydentowi samolotem spółki Airfix, której właścicielem był wcześniej Timczenko" - poinformowały "Wiedomosti".

Pies, który latał samolotem

Sprawa podróży prezydenckiego psa natychmiast stała się powodem drwin i żartów wśród internautów.

"U was gęsi niszczą buldożerem, a u nich psa się wozi biznes-jetami" - zażartował opozycjonista Aleksiej Nawalny.

"Labradorka Connie latała samolotami klasy biznes. A co osiągnąłeś ty?" - zapytywał na Twitterze współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow. "Suka Connie" stała się jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w rosyjskiej sekcji Twittera.

Czarna labradorka Connie pojawiła się na Kremlu w 2000 roku. Była prezentem od Siergieja Szojgu, ówczesnego ministra ds. sytuacji nadzwyczajnych. Stało się o niej głośno m.in. za sprawą Angeli Merkel, która wystraszyła się Connie podczas jednej z wizyt w prezydenckiej rezydencji Nowo-Ogariowo.

Pies zdechł w 2014 roku.

Przyjaciel Putina

W artykule "Wiedomosti" można poza tym przeczytać, że bliski przyjaciel Władimira Putina, przedsiębiorca Giennadij Timczenko musiał przeprowadzić się ze swojej luksusowej szwajcarskiej willi do rezydencji Nikity Chruszczowa w Moskwie. Z powodu zachodnich sankcji biznesmen ma zakaz wjazdu do Szwajcarii, podobnie jak do wielu innych państw Europy, a także do Stanów Zjednoczonych.

Rezydencja Chruszczowa to dwupiętrowy dom, ogrodzony kamiennym murem z balustradą. Chruszczow mieszkał w nim od połowy lat 50. aż do czasu odsunięcia od władzy w 1964 roku. Dom należy do władz Moskwy. Został wynajęty firmie związanej z Giennadijem Timczenko do 2033 roku.

Autor: asz//rzw / Źródło: "Wiedomosti", Znak.com

Tagi:
Raporty: