Gazprom przekonuje: nowy gazociąg to zysk dla Polski

Podpisanie memorandum ws. Jamał-Europa II gazprom.ru

Gazprom oficjalnie poinformował o zainicjowaniu prac nad nowym gazociągiem przez terytorium Polski. Jak twierdzą Rosjanie, projekt "Jamał-Europa-2" niesie korzyści dla Polski. Memorandum w tej sprawie zostało podpisane z polsko-rosyjską spółką EuroPolGaz, która tłumaczy, że to tylko wstępne porozumienie i decyzji o budowie gazociągu nie podjęto. Do spotkania miało dojść z inicjatywy Gazpromu.

Jako pierwszy podpisaniem "Memorandum o wzajemnym porozumieniu" pochwalił się Gazprom w informacji zamieszczonej na swojej oficjalnej stronie internetowej. Niedługo później krótkie oświadczenie wydał też EuroPolGaz.

Rozbieżny wydźwięk

Jak podaje Gazprom, dokument sygnowany ze strony rosyjskiej przez Aleksieja Millera i Mirosława Dobruta ze strony EuroPolGazu, ma przewidywać "realizację projektu Jamał-Europa-2 przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier". - Prace projektowe i budowlane będą wykonane przy aktywnym udziale naszych polskich partnerów - powiedział Rosjanin. - Techniczno-gospodarcze uzasadnienie projektu powinno zostać przygotowane w ciągu sześciu miesięcy - zapowiada rosyjski koncern.

EuroPolGaz zaznacza natomiast, że dokument podpisany w Sankt Petersburgu zakłada jedynie "ocenę, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji" budowy gazociągu z Białorusi na Słowację przez terytorium Polski. Do spotkania w tej sprawie miało dojść z inicjatywy Rosjan.

- Niniejsze Memorandum nie zawiera decyzji o budowie gazociągu i nie jest prawnie wiążącą umową ani zobowiązaniem zawarcia jakichkolwiek umów lub kontraktów - twierdzi firma.

Dla Polaków mają być zyski

Gazprom przekonuje w swojej informacji, że projekt "Jamał-Europa-2" będzie "sprzyjał otrzymaniu przez Polskę korzyści gospodarczej w postaci opłat za tranzyt gazu", oraz zwiększy bezpieczeństwo energetyczne odbiorców z Europy Centralnej. To ostatnie stwierdzenie jest przytykiem w kierunku Ukrainy, która byłaby najbardziej poszkodowana na ewentualnej budowie drugiej nitki Jamału. Nową rurę wymyślono po to, aby ominąć terytorium naszego wschodniego sąsiada w drodze do państw Europy Centralnej. Gazprom precyzuje, że wydajność nowego gazociągu ma być nie mniejsza niż 15 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Autor: mk/tr/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: gazprom.ru

Tagi:
Raporty: