tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

G7 wzywa Rosję do odpowiedzi na pytania w sprawie zestrzelenia samolotu nad Donbasem

zobacz więcej wideo »
G7 wzywa Rosję do odpowiedzi na pytania w sprawie zestrzelenia samolotu nad Donbasem
 • Katastrofa MH17. Film autorów raportu OVVKatastrofa MH17. Film autorów raportu OVV
 • Kreml: śledczy w błędzie ws. zestrzelenia MH17Kreml: śledczy w błędzie ws. zestrzelenia MH17
 • Rosyjskie media po raporcie ws. MH17Rosyjskie media po raporcie ws. MH17
 • Były szef BBN: zestrzelenie MH17 to był wypadek przy pracyByły szef BBN: zestrzelenie MH17 to był wypadek przy pracy
 • "Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17
 • 10.11.2014 | Holandia oddaje hołd ofiarom tragicznego lotu MH1710.11.2014 | Holandia oddaje hołd ofiarom tragicznego lotu MH17
Foto: tvn24 | Video: Onderzoeksraad voor Veiligheid Na pokładzie boeinga lotu MH17 było 298 osób. Wszystkie zginęły

Szefowie MSZ państw G7 wezwali w niedzielę Rosję, by "rozliczyła się ze swej roli" i "w pełni współpracowała przy ustalaniu prawdy i dochodzeniu sprawiedliwości" dla osób, które zginęły w wyniku zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku.

W oświadczeniu, wydanym w związku z czwartą rocznicą zestrzelenia nad Donbasem pasażerskiego samolotu linii Malaysia Airlines, ministrowie uznali za "przekonywające, znaczące i głęboko niepokojące" ustalenia międzynarodowego zespołu dochodzeniowo-śledczego "dotyczące roli Rosji w katastrofie (samolotu wykonującego - red.) lot MH17".

Międzynarodowi śledczy stwierdzili, że pocisk rakietowy Buk, którym zestrzelono maszynę, pochodził z 53. rosyjskiej brygady przeciwlotniczej stacjonującej w Kursku. Władze Rosji kategorycznie temu zaprzeczyły.

"Jesteśmy zjednoczeni"

Grupa "G7 przypomina, że rezolucja nr 2166 Rady Bezpieczeństwa ONZ wymaga, aby wszystkie państwa w pełni współpracowały w związku z podejmowanymi wysiłkami zmierzającymi do ustalenia odpowiedzialności" - napisano w oświadczeniu wydanym przez Kanadę, która obecnie sprawuje prezydencję w G7.

"Jesteśmy zjednoczeni w naszym wsparciu dla Australii i Holandii, które wzywają Rosję do rozliczenia się ze swej roli w tym incydencie i do pełnej współpracy w procesie ustalania prawdy i dochodzenia sprawiedliwości dla ofiar lotu MH17 i ich bliskich" - dodano.

Holandia i Australia, których wielu obywateli jest wśród 298 ofiar śmiertelnych ataku na samolot, uważają Rosję za odpowiedzialną za rozmieszczenie pocisku, a tym samym za śmierć pasażerów lotu MH17.

W oświadczeniu podkreślono, że "osoby odpowiedzialne za niedopuszczalne działania, takie jak wystrzelenie lub uruchomienie pochodzącego z Rosji pocisku Buk, który przechwycił i zestrzelił samolot cywilny, muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności". Ministrowie G7 i wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej wzywają Rosję, aby "niezwłocznie i w dobrej wierze nawiązała współpracę z Australią i Holandią oraz odpowiedziała na wszelkie istotne pytania dotyczące ewentualnych naruszeń prawa międzynarodowego".

Ministrowie po raz kolejny złożyli kondolencje rodzinom ofiar. Na koniec oświadczenia podkreślili: "Jesteśmy zjednoczeni przeciwko bezkarności tych, którzy dopuszczają się agresywnych działań zagrażającym porządkowi międzynarodowemu opartemu na regułach, zawsze i wszędzie i w każdych okolicznościach".

Szczyt w Helsinkach

AFP zwraca uwagę, że oświadczenie G7 zostało opublikowane na dwa dni przed rocznicą zestrzelenia samolotu, ale w dniu, gdy w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem spotyka się prezydent Francji Emmanuel Macron. W poniedziałek z Putinem na szczycie w Helsinkach ma rozmawiać prezydent USA Donald Trump. W grupie najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, oprócz USA, Francji i Kanady są: Niemcy, Włochy, Japonia i Wielka Brytania.

Boeing 777-200ER linii Malaysia Airlines, lecący 17 lipca 2014 roku z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą na obszarze kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Katastrofa MH17. Raport śledczych

Boeing 777 zestrzelony na Ukrainie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje