tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zamachy w Hiszpanii

Zatrzymania we Francji w związku z zamachami w Hiszpanii

Zatrzymania we Francji w związku z zamachami w Hiszpanii
Foto: jikatu / Wikipedia CC BY SA 2.0 W atakach w sierpniu 2017 roku zginęło 16 osób (nagranie archiwalne)

Na południu Francji aresztowano trzy osoby, które mogą być powiązane z siatką terrorystyczną odpowiedzialną za zamachy w Hiszpanii. Według służb mają one związki z Drissem Oukabirem, który - jak podejrzewają - pomagał w zorganizowaniu ataków w Barcelonie i Cambrils w 2017 roku.

Dwie osoby aresztowano w miejscowości Albi w departamencie Tarn w pobliżu Tuluzy, a trzecią w Pont-Saint-Esprit w departamencie Gard koło Montpelier. Operację przeprowadziły wspólnie policja francuska i hiszpańska.

Osoby te mają mieć związki z Drissem Oukabirem, podejrzanym o wypożyczenie furgonetki użytej w ataku terrorystycznym w Barcelonie. - Na tym etapie brak jest jest dowodów, które świadczą o udziale zatrzymanych w atakach przeprowadzonych w Hiszpanii - poinformowało źródło zbliżone do śledztwa.

Powiązania z terrorystami

Przebywający obecnie w więzieniu Driss Oukabir, Marokańczyk, który wychował się w Katalonii, jest starszym bratem 17-letniego Mussy Oukabira, jednego z domniemanych członków komórki terrorystycznej, która zorganizowała 17 sierpnia 2017 roku zamach w Barcelonie, a potem kolejny - w nocy z 17 na 18 sierpnia - w uzdrowisku Cambrils.

Podczas tego pierwszego na deptaku La Rambla w stolicy Katalonii furgonetka zabiła 14 osób. Kierowca pojazdu Junes Abujakub zasztyletował też właściciela innego auta. Po czterech dniach poszukiwań dżihadysta został zastrzelony przez policję na zachodnich przedmieściach Barcelony.

Kilka godzin później w mieście Cambrils koło Tarragony pięciu członków tej samej grupy terrorystycznej wjechało autem w ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła na skutek odniesionych obrażeń. Podczas tego zamachu Musa Oukabir i czterech jego towarzyszy, został zabitych przez policję.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Zamachy w Hiszpanii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje