tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Francuski parlament dla Macrona

Dochodzenie w sprawie koalicjanta Macrona

Francuska prokuratura wszczęła wstępne śledztwo w sprawie zatrudnienia przez partię MoDem z funduszy Parlamentu Europejskiego asystentów, którzy pracowali dla partii zamiast dla eurodeputowanych. MoDem jest koalicjantem prezydenta Emmanuela Macrona.

Śledztwo powierzono wydziałowi antykorupcyjnemu paryskiej policji. Prokuratura podała, że zostało ono wszczęte na skutek informacji udzielonych przez byłego pracownika MoDem, który ujawnił, że w latach 2010-11 był wynagradzany z funduszy Parlamentu Europejskiego, choć w rzeczywistości pracował na potrzeby partii.

Kłopoty ministra sprawiedliwości

Francuska prasa podaje, że sprawa może dotyczyć kilkunastu osób pracujących w siedzibie tego centrowo-liberalnego ugrupowania, zatrudnionych w latach 2009-14 na etatach opłacanych przez Parlament Europejski.

Opozycyjna prawicowa partia Republikanie natychmiast oskarżyła o konflikt interesów lidera MoDem Francois Bayrou, który jest ministrem sprawiedliwości w rządzie Macrona. Sekretarz generalny ugrupowania Georges Fenech wskazał, że Bayrou jest najwyższym zwierzchnikiem prokuratora Paryża, który wszczął śledztwo. Tymczasem - powiedział - bezpośrednio dotyczy ono Bayrou, który może "próbować uniknąć odpowiedzialności osobistej i politycznej".

Wszczęcie śledztwa nastąpiło na dwa dni przed pierwszą turą wyborów parlamentarnych we Francji. Sondaże dają partii La Republique en Marche prezydenta Macrona i MoDem szanse na zdobycie bezwzględnej większości w Zgromadzeniu Narodowym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Francuski parlament dla Macrona

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje