tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Przez dwa dni odpowiadał na pytania śledczych. Media: Sarkozy postawiony w stan oskarżenia

Policyjni śledczy zakończyli w środę przesłuchanie Nicolasa Sarkozy'ego w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii z 2007 roku. Sarkozy został zatrzymany we wtorek. Tygodnik "L'Obs" poinformował, że były prezydent Francji został postawiony w stan oskarżenia i objęty nadzorem sądowym.

Policyjni śledczy i sędziowie podjęli decyzję o postawieniu Sarkozy'ego w stan oskarżenia po blisko dwudniowym przesłuchaniu, które zakończyło się wcześniej w środę. Sarkozy, którego zatrzymano we wtorek, wyszedł w środę z aresztu.

Były prezydent jest podejrzewany o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej z pieniędzy pochodzących z Libii.

We wtorek przesłuchano też francuskiego eurodeputowanego i byłego ministra spraw wewnętrznych za prezydentury Sarkozy'ego Brice'a Hortefeux - podaje dziennik "Le Monde".

"L'Obs" dodaje, że obiektami zainteresowania francuskiego wymiaru sprawiedliwości są dwaj domniemani pośrednicy między Kaddafim a byłym prezydentem: francusko-libański biznesmen Ziad Takieddine i Alexandre Djouhri, który przebywa w areszcie w Londynie w oczekiwaniu na przekazanie go władzom francuskim

"Afera Sarkozy-Kaddafi"

W 2013 roku wszczęto postępowanie sądowe w sprawie zarzutów, że Sarkozy w kampanii w 2007 roku skorzystał z nielegalnych środków przekazanych przez reżim ówczesnego libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego.

Sarkozy, który był prezydentem w latach 2007-2012, wielokrotnie zaprzeczał, że otrzymał jakiekolwiek nielegalne fundusze na kampanię.

Były prezydent został już postawiony przed sądem w odrębnej sprawie dotyczącej finansowania jego nieudanej kampanii reelekcyjnej w 2012 roku, kiedy to został pokonany przez Francois Hollande'a.

Sarkozy'emu zarzuca się, że świadomie przekroczył dopuszczalny pułap wydatków na kampanię, wynoszący 22,5 miliona euro. Wysokość budżetu na kampanie regulowana jest prawem, aby była ona równa dla kandydatów. Śledztwo, wszczęte w 2014 roku, wykazało istnienie rozbudowanego systemu fałszywych faktur.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje