tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Radykalizacja islamu" czy "islamizacja radykalizmu"? Dyskutują po kolejnym ataku

Na nagraniu "Fakty" TVN z 19 marca

Po udaremnionej w sobotę próbie zamachu na lotnisku Orly w Paryżu francuskie media zastanawiają się nad ewolucją terroryzmu i metodami walki z tym zjawiskiem. "Le Figaro" omawia trudności, z jakimi związane jest zwiększenie bezpieczeństwa na lotniskach. "Le Monde" wskazuje, że samotność tzw. samotnych wilków jest relatywna.

"Już dziś pasażerowie, zanim usiądą w samolocie, muszą wykonać dziesięć prac Herkulesa, co powoduje, że bardzo są zirytowani. A co będzie, jeśli wprowadzimy dodatkowe kontrole" – zastanawia się ekspert na łamach "Le Figaro". I zaznacza, że "nic nie zmieniło się po krwawych zamachach w Brukseli i Stambule". "Wiemy, co należałoby zrobić, ale nikt się nie waży podjąć decyzji" - dodaje.

Postawienie bramek prześwietlających przy każdym wejściu do terminali, "posunięcie przez wielu uważane za nieuniknione", wymaga ogromnych nakładów na sprzęt i personel, gdyż "na pół dnia przy każdym stanowisku potrzeba 15 osób" – wylicza ekspert. "Ten koszt przerzucony będzie na dyrekcje lotnisk i na linie lotnicze, a więc na ich klientów. Zmniejszy to dochodowość niektórych przewoźników, szczególnie najkrótszych rejsów, które zabierze im kolej" - wskazuje.

"Radykalizacja islamu" czy "islamizacja radykalizmu"?

Również w "Le Figaro" adwokat specjalizujący się w sprawach bezpieczeństwa Hugues Moutouh w artykule "Przestępczość i terroryzm – niebezpieczne związki" zwraca uwagę na osobowość zamachowca z Orly, który w sobotę wyrwał broń żołnierce z patrolu pilnującego to międzynarodowe lotnisko. Mężczyzna, który miał wcześniej na koncie przestępstwa narkotykowe, został zastrzelony przez siły bezpieczeństwa. Według prawnika "to doskonały przykład powiązania między przestępczością islamską i islamskim terroryzmem".

 

Między nimi jest ogromna różnica, gdyż według pierwszej to religia zasila terroryzm, a według drugiej jest ona tylko pretekstem, wygodnie usprawiedliwiającym pociąg do krwawych epopei

Hugues Moutouh

Autor przyznaje, że w tekście używa terminów "jakich nie wypada" i "przerażających", gdyż "zrywają z milczeniem, jakie narzucają sobie niemal wszyscy politycy" oraz dlatego, że jeśli terroryzm islamski rekrutuje swych bojowników spośród młodych przestępców, wywodzących się z drugiego lub trzeciego pokolenia imigrantów, to oznacza, że trzeba być przygotowanym na długą i wyczerpującą wojnę.

Moutouh przypomina dwie francuskie teorie dotyczące obecnej fali terroryzmu. Według pierwszej jest on wynikiem "radykalizacji islamu", a według drugiej "islamizacji radykalizmu". "Między nimi jest ogromna różnica, gdyż według pierwszej to religia zasila terroryzm, a według drugiej jest ona tylko pretekstem, wygodnie usprawiedliwiającym pociąg do krwawych epopei" - pisze ekspert.

Według niego w walce z terroryzmem należy uwzględnić oba podejścia, a przede wszystkim zaostrzyć prawo. "Każda decyzja, która zamiast kary proponuje wytłumaczenie socjologiczne, to zaproszenie do radykalizacji" – przestrzega.

Co się zmieniło?

W poniedziałkowym wydaniu dziennika "Le Monde" Elise Vincent tłumaczy, jak pięć lat po zamordowaniu przez Mohameda Meraha siedmiu osób, w tym trojga dzieci, w żydowskiej szkole w Tuluzie i okolicach, zmieniły się metody policyjnej walki i prób zapobiegania terroryzmowi.

Przede wszystkim zrezygnowano z "nieszczęsnego pojęcia", jakim było nazwanie Meraha tzw. samotnym wilkiem. Publicystka wylicza osiem innych ataków dokonanych przez terrorystów, pozornie bez żadnych powiązań organizacyjnych. Niemal za każdym razem "ich samotność okazuje się relatywna" - uważa.

Policja paryska – czytamy w "Le Monde" – dokonała zmian organizacyjnych, mających na celu odnajdywanie wczesnych znaków radykalizacji. Około 50 osób w paryskiej prefekturze zajmuje się wyłącznie ogromną masą informacji i donosów. "Zjawisko 'radykalizacji' jest tak szerokie, że to co robimy, często przypomina syzyfową pracę" - powiedział dziennikarce jeden z funkcjonariuszy.

"Podczas kadencji prezydenta Francois Hollande’a zmieniła się natura i stopień zagrożenia politycznego i społecznego. Wybuchła przemoc burząc spokój publiczny i to mimo stanu wyjątkowego, równie permanentnego, co nieskutecznego. Poza strefami działań wojennych Francja jest trzecim krajem o największej liczbie ofiar" – mówił na antenie radia France Culture znany we Francji ekonomista Nicolas Baverez.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
hamilton

Najpierw wydali pozwolenia na budowę meczetów, teraz premier mówi, że trzeba 50 zamknąć natychmiast bo jest tam głoszona mowa nienawiści. Trzeba było się dowiedzieć czym jest islam, a teraz to już po ptokach. Ostra jazda dopiero się zacznie, niezły bałagan przygotowali następnym pokoleniom.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   LanaKo

   Jeżeli politycy się nie obudzą, walka będzie długa, a skutkiem może być dojście faszystów do władzy. Znakomita większość radykałów rekrutuje się ze środowisk kryminalnych, a środowiska kryminalne powstają w strefach, które opuściło państwo i z których wycofano policję, więc droga jest jedna. Przywrócić prawo i porządek rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Kefin
     Kefin

     Jaka radykalizacja? Toż to biedni uchodźcy, którzy po prostu jeszcze się nie zasymilowali. Postuluję o zwiększenie zasiłków socjalnych!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje