tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Macron wzywa Putina, by wywarł presję na Asada

Prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócił się w piątek do prezydenta Rosji Władimira Putina, by "zrobił wszystko co możliwe, aby syryjski reżim położył kres nie dającemu się uzasadnić pogorszeniu sytuacji humanitarnej w Syrii" - przekazał Pałac Elizejski.

Z oświadczenia Pałacu wynika, że podczas rozmowy telefonicznej szef państwa francuskiego wyraził też zaniepokojenie sygnałami świadczącymi o "kilkukrotnym wykorzystaniu chloru" w ostatnich tygodniach wobec cywilów w Syrii.

Macron powiedział też Putinowi, że konieczne jest, by dokonano postępu w rozmowach pokojowych w sprawie Syrii. "Prezydent położył nacisk na konieczność pokonania przeszkód blokujących negocjacje i rozpoczęcia w najbliższych tygodniach wiarygodnego procesu pokojowego pod auspicjami ONZ w kierunku budowania pokoju, stabilności i jedności w Syrii" - czytamy w oświadczeniu.

Użycie broni chemicznej z ostrą reakcją Francji

W ostatnich dniach przedstawiciele władz Francji mówili, że wydaje się prawdopodobne, iż siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada użyły chloru podczas ofensywy na będącą pod kontrolą rebeliantów prowincję Idlib i na Wschodnią Gutę. W maju 2017 roku Macron ostrzegał, że "jakiekolwiek użycie broni chemicznej spotka się z odwetem i natychmiastową odpowiedzią, przynajmniej jeśli chodzi o Francję".

Informując o piątkowej rozmowie telefonicznej Putina i Macrona Kreml ogłosił, że jej celem było przygotowanie wizyty francuskiego prezydenta w Rosji. Macron weźmie udział w Forum Ekonomicznym w Petersburgu zaplanowanym na 24-26 maja.

Z oświadczenia Moskwy wynika, że przywódcy podkreślili "znaczenie wzmacniania rosyjsko-francuskiej koordynacji w głównych aspektach syryjskiej problematyki".

Według Kremla prezydenci "odnotowali zainteresowanie w rozwijaniu międzysyryjskich rozmów w Genewie", biorąc pod uwagę wyniki konferencji pokojowej zorganizowanej przez Rosję w Soczi, która odbyła się 30 stycznia. Wspomnieli o "możliwościach pomocy" w odbudowie Syrii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Francja wybrała prezydenta

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje