tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Katalonia chce niepodległości

Siostra Pepa Guardioli pokieruje "ambasadą" Katalonii

Siostra Pepa Guardioli pokieruje "ambasadą" Katalonii
Foto: Twitter / Exteriors Caralunya Demonstracja poparcia dla katalońskiej niepodległości

Szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont w środę otworzył w stolicy Danii Kopenhadze pierwsze w Europie Północnej przedstawicielstwo tego dążącego do niepodległości regionu Hiszpanii. "Ambasadą" pokieruje siostra trenera Pepa Guardioli, Francesca.

Na uroczystość otwarcia instytucji, która ma reprezentować interesy Katalonii w Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii oraz Finlandii, nie został zaproszony żaden przedstawiciel rządu w Madrycie, ani ambasady Hiszpanii w Kopenhadze.

Jak ujawnił madrycki dziennik "El Mundo", na otwarcie nazywanej przez Puigdemonta "ambasadą" placówki nie stawił się żaden z reprezentantów władz Danii, choć w tym przypadku kataloński rząd zaproszenia wysłał.


Siostra Guardioli "ambasadorem"

Oficjalnie nowy obiekt ma być zgodnie z duńskim ustawodawstwem określany jako przedstawicielstwo Katalonii. Na jego czele stanęła Francesca Guardiola, 54-letnia siostra Pepa Guardioli, trenera zespołu piłkarskiego Manchester United. W przeszłości szkoleniowiec, który aktywnie popiera secesję Katalonii, przewodził drużynie FC Barcelona.

Hiszpańskie media twierdzą, że dwudniowa wizyta premiera autonomicznego rządu Katalonii w Danii ma służyć zdobyciu międzynarodowego poparcia dla zaplanowanego na 1 października 2017 roku referendum w sprawie niepodległości tego najbogatszego regionu Hiszpanii.

"Razem Na Tak"

W środę separatystyczne dążenia rządu Puigdemonta i partii popierających niepodległość Katalonii skrytykowała wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria. Oceniła, że zwolennicy separatystycznych dążeń Katalonii "zatracili wstyd demokratyczny".

W poniedziałek dwie opowiadające się za niepodległością partie, które mają większość w regionalnym parlamencie Katalonii, ogłosiły, że przyspieszą prawne przygotowania do stworzenia niepodległego państwa na bazie referendum.

Proniepodległościowa koalicja "Razem Na Tak" (Junts pel Si) i współrządząca wraz z nią w regionie radykalnie lewicowa Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) przedstawiły tzw. Akt Przejściowy. Dokument ten określa ramy prawne dla okresu przejściowego bezpośrednio po referendum, które zaczęłyby obowiązywać, gdyby w głosowaniu zwyciężyli zwolennicy secesji.

Rząd Hiszpanii zapowiedział już, że nie uzna wyniku katalońskiego referendum, i podkreśla, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego jest ono sprzeczne z hiszpańską ustawą zasadniczą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Katalonia chce niepodległości

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje