tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nowe sankcje USA wobec reżimu Kima. Na liście firma działająca w Polsce

zobacz więcej wideo »
Nowe sankcje USA wobec reżimu Kima. Na liście firma działająca w Polsce
 • Testy Kima grożą katastrofą nuklearnąTesty Kima grożą katastrofą nuklearną
 • Trump spotka się z Kimem w Singapurze. Dlaczego akurat tam?Trump spotka się z Kimem w Singapurze. Dlaczego akurat tam?
 • Największy japoński okręt - IzumoNajwiększy japoński okręt - Izumo
 • Północnokoreański pocisk przeleciał nad HokkaidoPółnocnokoreański pocisk przeleciał nad Hokkaido
 • Trump ostrzega Koreę Północną: broń nabita i gotowaTrump ostrzega Koreę Północną: broń nabita i gotowa
 • "Klucz do rozwiązania konfliktu w Korei Północnej mają Chiny""Klucz do rozwiązania konfliktu w Korei Północnej mają Chiny"
 • "Pentagon opracowuje nową strategię bezpieczeństwa""Pentagon opracowuje nową strategię bezpieczeństwa"
 • Napięcie na Półwyspie Koreańskim rośnie. Relacja reportera TVN24Napięcie na Półwyspie Koreańskim rośnie. Relacja reportera TVN24
Foto: KCNA | Video: TVN24 BiS Objęte sankcjami firmy uczestniczą w finansowaniu programu nuklearnego Pjongjangu (materiał programu "24 godziny" TVN24 BiS z 20 października)

Resort finansów USA nałożył we wtorek nowe sankcje na Pjongjang. Objęły one między innymi północnokoreańską firmę działającą w Chinach, Rosji, Kambodży i Polsce. Sankcje są związane ze zbieraniem przez reżim funduszy na funkcjonowanie programu nuklearnego i rakietowego.

Restrykcje nałożono również na obywatela Chin i - w sumie - 13 podmiotów gospodarczych.

Firma, która prowadzi działalność również w Polsce, zajmuje się "eksportem pracowników" - poinformował Departament Skarbu USA.

Amerykańskie władze wyjaśniły, że wraz z nową decyzją chodzi im o odcięcie funduszy, jakie Korea Północna pozyskuje, wykorzystując wysyłanych zagranicę obywateli - podaje agencja Reutera.

Wśród objętych sankcjami firm są też cztery chińskie firmy handlowe, północnokoreańskie towarzystwa żeglugowe oraz 20 statków.

Resort wyjaśnia, że restrykcje wymierzone są w nielegalne środki finansowania programu nuklearnego i rakietowego Pjongjangu, w tym wartą ponad 750 mln dol. wymianę handlową między Koreą Północną a Chinami.

Sponsor terroryzmu

W poniedziałek prezydent Donald Trump oświadczył, że USA uznają północnokoreański reżim za kraj sponsorujący terroryzm, i zapowiedział, że resort finansów ogłosi we wtorek dodatkowe sankcje wobec Pjongjangu.

Korea Północna przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, ograniczając między innymi dostawy paliw dla reżimu i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Korea Północna grozi USA

Korea Północna grozi

Pozostałe informacje