tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Fińskie służby przygotowują się na powrót dżihadystów

zobacz więcej wideo »
Fińskie służby przygotowują się na powrót dżihadystów
 • Fińskie wojsko będzie liczniejszeFińskie wojsko będzie liczniejsze
 • Rabiej: ekstremizm islamski atakuje wszędzieRabiej: ekstremizm islamski atakuje wszędzie
 • 07.08.2017 | "Sunday Times": w Europie funkcjonuje siatka uśpionych bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego07.08.2017 | "Sunday Times": w Europie funkcjonuje siatka...
Foto: puolustusvoimat.fi | Video: Fińskie Siły Zbrojne Na nagraniu ćwiczenia fińskich żołnierzy

Fińscy urzędnicy i służby przygotowują się na powrót osób, które wyjechały na tereny działania tak zwanego Państwa Islamskiego. Szacuje się, że jest ich około 80 - podał fiński nadawca informacyjny Yle.

Według informacji przedstawionych przez Yle w sobotę to właśnie z Finlandii na tereny opanowane przez terrorystów IS wyjechała największa w Europie liczba osób w stosunku do odsetka lokalnej ludności muzułmańskiej.

Chcą zatrzymać bojowników w swoich szeregach

W 2015 roku liczbę muzułmanów w Finlandii szacowano na około 65 tysięcy. Obecnie może być ich więcej, ponieważ w latach 2015-2017 do Finlandii przybyło około 40 tysięcy uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Yle podał, powołując się na informacje uzyskane od fińskiej policji bezpieczeństwa SUPO, że w ostatnim czasie spadła liczba wyjazdów do regionów ogarniętych wojną, a także zmniejszyła się liczba powrotów do Finlandii. Według Pekki Hiltunena, eksperta z SUPO cytowanego przez Yle, tak zwane Państwo Islamskie chce zatrzymać bojowników w swoich szeregach, by zabezpieczyć własną egzystencję.

Ponadto możliwość wyjazdów ze stref wojennych jest trudna, a droga do bezpiecznych krajów - długa. Mimo że urzędnicy i służby w związku z wyhamowaniem fali powrotów do krajów europejskich zyskały czas na przygotowania, problem ten z życia codziennego nie zniknie w najbliższych latach.

Wyjechały również kobiety i dzieci

Według SUPO z Finlandii wyjechała grupa, która składa się z różnych narodowości. Połowa tych ludzi przebywa nadal w strefach konfliktów, około 20 zginęło.

Jak informuje fiński nadawca, z Finlandii wyjechały także kobiety i dzieci. Znane są informacje o dzieciach, które urodziły się w rejonach walk i które mają fińskie obywatelstwo. Część tych, którzy wyjechali, brała udział w walkach, część była tylko szkolona, a inni jedynie tam przebywali i na co dzień widzieli przemoc lub jej doświadczyli.

Yle podaje przykład Wielkiej Brytanii, która wobec osób z podwójnym obywatelstwem zaangażowanych w działalność terrorystyczną stosuje najbardziej twarde środki, pozbawiając nawet obywatelstwa tych, którzy opuścili kraj, by walczyć w szeregach tak zwanego Państwa Islamskiego. Powracającym ze stref konfliktu stawia też twarde warunki dotyczące opieki nad ich dziećmi.

Łagodne prawo w Finlandii

W krajach północnej Europy prowadzona jest bardziej umiarkowana polityka. Fińskie przepisy nie przewidują takich przymusowych środków. Zgodnie z fińską konstytucją nie można też pozbawić prawa do powrotu do Finlandii osób, które mają fińskie obywatelstwo albo prawo stałego pobytu.

Według cytowanej przez Yle Tarji Mankkinen, która jest koordynatorem do spraw zwalczania radykalnej przemocy przy fińskim ministerstwie spraw wewnętrznych, winnych działalności terrorystycznej stawia się przed sądem. Umożliwia to również wprowadzone w zeszłym roku prawo, zgodnie z którym przestępstwem jest także podróżowanie w związku z działalnością terrorystyczną. Inne zasady dotyczą osób, które wyjechały do stref konfliktów na przykład jako członkowie rodziny, ale nie mają związku z terroryzmem. Dlatego każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i przed takimi osobami nie można zamykać drogi powrotu do Finlandii.

Zagrożenie terroryzmem w Finlandii wysokie jak nigdy wcześniej

Z drugiej strony, wskazuje Yle, największe ryzyko związane jest tym, że osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną, które wrócą do Finlandii, będą chciały kontynuować tę działalność i zaczną szerzyć ideologię radykalną.

Fińska policja bezpieczeństwa wcześniej informowała, że niektórzy bojownicy, którzy wyjechali z Finlandii, zajęli znaczące pozycje w szeregach tak zwanego Państwa Islamskiego. Dlatego między innymi z tego powodu w połowie czerwca SUPO uznała, że w Finlandii obowiązuje obecnie drugi stopień zagrożenia terroryzmem w czterostopniowej skali ("niski", "podwyższony", "wysoki" i "bardzo wysoki"). Służby oświadczyły wtedy, że zagrożenie terroryzmem w Finlandii jest wysokie jak nigdy wcześniej. Zgodnie z informacjami SUPO w Finlandii jest około 350 osób określonych jako „sprzyjające” terroryzmowi, to jest takich, które mogą być potencjalnie zaangażowane we wspieranie działalności terrorystycznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje