tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Konieczna współpraca USA i Chin wobec Korei. Stawka: istnienie Seulu

Prezydent USA Donald Trump zapowiada rozwiązanie problemu Korei Północnej nawet bez pomocy Chin, ale współpraca Waszyngtonu i Pekinu to jedyny sposób na deeskalację napięć na Półwyspie Koreańskim - pisze we wtorek "Financial Times".

W artykule redakcyjnym "FT" uznaje "wspólną odpowiedzialność Trumpa i (prezydenta Chin) Xi (Jinpinga)" za sytuację związaną z Koreą Płn. Twierdzi, że perspektywa zbrojnej interwencji na Półwyspie Koreańskim byłaby katastrofalna, a jej konsekwencją mogłoby stać się unicestwienie stolicy Korei Płd. Seulu i bezpośrednie zagrożenie Japonii. Według dziennika Korea Północna jest w stanie zniszczyć Seul przy pomocy artylerii, nawet gdyby amerykański atak precyzyjnie wyeliminował jej arsenał atomowy.

"Miliony istnień ludzkich znalazłyby się w bezpośrednim zasięgu konfliktu", którego ewentualność można zakładać na podstawie dotychczasowych komentarzy Trumpa - twierdzi brytyjski dziennik.

Gazeta powołuje się także na swój niedawny wywiad z Trumpem, w którym amerykański prezydent zapowiedział rozmowę o Korei Północnej z Xi. Według Trumpa "Chiny mają ogromny wpływ na Koreę Północną i to od nich zależy, czy udzielą Stanom Zjednoczonym wsparcia".

Negocjacje USA z Chinami

Rozwiązanie problemu z reżimem północnokoreańskim prezydent USA uzależnia od zachęt gospodarczych w stosunkach między Waszyngtonem a Pekinem - przypomina "FT", dając do zrozumienia, że negocjacje na tej linii można przeprowadzić zakulisowo, w sposób nienarażający wizerunku Chin na szwank.

Dziennik sugeruje, że Chiny mogą być zainteresowane zmianą amerykańskiego podejścia w dwóch obszarach. Zalicza do nich rozmieszczaną w Korei Południowej tarczę antyrakietowej THAAD, która według Pekinu umożliwi wojskowym instalacjom radarowym wgląd w chińskie terytorium. Drugim ma być krytyka chińskiego protekcjonizmu gospodarczego, głoszona dotychczas przez Trumpa.

Według "FT" USA nie mogą zrezygnować z budowy tarczy, ponieważ zachowanie północnokoreańskiego reżimu stwarza zbyt poważne zagrożenie dla całego regionu. Dziennik zwraca także uwagę, że nie można liczyć na prosty układ ekonomicznych korzyści w zamian za poprawę bezpieczeństwa tego regionu Azji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Mirosław87ky

Należy w końcu wyeliminować Koreę Płn jako wroga... to, że się puszą swoimi możliwościami nie oznacza, że je mają... są pod stałą obserwacją i można ich zaskakująco zaatakować i dokonać dekapitacji, spowodować upadek reżimu i zapobiec atakowi na południe... bliskość Seulu nie może być zakładnikiem...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje