tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Przyszły car kocha polską tancerkę, w Rosji protesty. Policja wszczyna śledztwo

Rosyjska policja poinformowała w sobotę, że rozpoczęła dochodzenie w sprawie serii podpaleń i gróźb związanych z protestami przeciwko filmowi "Matylda".

Film opowiada o romansie przyszłego cara Mikołaja II z tancerką baletową Matyldą Krzesińską, którą gra polska aktorka Michalina Olszańska. "Matylda" wejdzie do kin w Rosji pod koniec października.

Groźby wobec kin

Przeciwko premierze filmu protestowali religijni konserwatyści, którzy uważają, że film w sposób pozbawiony szacunku przedstawia człowieka, którego rosyjski Kościół Prawosławny uznaje za męczennika. Kilka kin zrezygnowało z pokazywania filmu z powodu gróźb.

"Dochodzenie zostało rozpoczęte w związku z faktem, że kina zostały zmuszone do zrezygnowania z pokazywania filmu pod wpływem gróźb przemocy wobec widzów i skrzywdzenia właścicieli kin" - poinformowała rosyjska policja w komunikacie. Dochodzenie jest powiązane z podpaleniami, które również miały związek z premierą filmu - podaje agencja TASS.

Policja użyła psów do ochrony zamkniętych przedpremierowych pokazów "Matyldy" w tym tygodniu.

Zatrzymania

Na początku tygodnia zatrzymano Aleksandra Kalinina, przywódcę organizacji o nazwie Państwo Chrześcijańskie-Święta Ruś. Organizacja ta rozsyłała do kin groźby związane z filmem "Matylda".

Rosyjskie agencje informacyjne podały, że policja zatrzymała także trzy inne osoby w związku z dochodzeniem dotyczącym spalenia samochodów w pobliżu biura prawnika Konstantina Dobrynina. Jest on adwokatem reżysera "Matyldy". Do incydentu doszło w tym miesiącu.

Organizacja Państwo Chrześcijańskie-Święta Ruś nie jest oficjalnie zarejestrowana. Według mediów istnieje od 2010 roku, ale w 2013 roku zmieniła nazwę na obecną, sięgając po analogię do tak zwanego Państwa Islamskiego. Kalinin utrzymuje, że organizacja ma obecnie w Rosji ponad cztery tysiące aktywistów.

Wniosek do FSB i MSW

Wcześniej organy ścigania odmawiały wszczęcia dochodzenia w związku z listami rozsyłanymi do kin. W ostatnim czasie z wnioskiem do FSB i MSW o sprawdzenie, czy organizacja Kalinina dopuszcza się ekstremizmu zwróciły się dwie deputowane niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej.

Od dłuższego czasu działania przeciwko "Matyldzie" prowadzi inna deputowana Dumy, Natalia Pokłonska, której zdaniem film obraża uczucia religijne parowsławnych. Jednocześnie Pokłonska krytykowała Państwo Chrześcijańskie-Świętą Ruś i oceniała, że celem działalności tej grupy jest szkalowanie Cerkwi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
marek_oleszczuk

I tak prawda w oczy kole............chetnie chcialbym zobczyc ten film

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje