Fiasko pierwszego testu "polskiej" tarczy

Aktualizacja:
 
Rakieta SM-3 po odpaleniu z USS Lake ErieUS Navy

Podczas pierwszego testu zawiodła najnowsza wersja rakiety antybalistycznej SM-3, która ma być podstawą tarczy rozmieszczonej w Polsce. Pocisk po odpaleniu z krążownika USS Lake Erie funkcjonował prawidłowo, ale nie trafił w cel, rakietę balistyczną krótkiego zasięgu.

Test przeprowadzono na Oceanie Spokojnym niedaleko Hawajów w czwartek późnym popołudniem czasu polskiego. Była to pierwsza próba rakiety Standard Missile 3 Block 1B, czyli najnowszej wersji powszechnie wykorzystywanej przez US Navy rakiety przeciwlotniczej i przeciwbalistycznej.

Po wystartowaniu z krążownika USS Lake Erie działała prawidłowo, system namierzył i wskazał cel, ale rakieta nie zdołała w niego trafić. SM-3 1B nie ma wybuchowej głowicy. Zniszczenie celu następuje poprzez bezpośrednie trafienie. Wielka ilość energii wyzwolona podczas zderzenia pocisków lecących wiele tysięcy kilometrów na godzinę, powoduje ich całkowite zniszczenie.

Parasol od Wujka Sama

Najnowsza wersja SM-3, różni się od poprzedniej bardziej zaawansowanym systemem naprowadzania i sterowania, który teoretycznie ma zapewniać większą skuteczność. Jak widać po wyniku pierwszego testu, w obecnej postaci wymaga jednak jeszcze prób i dopracowania.

Starsza wersja SM-3 model 1A, przeszła już 27 testów na morzu, z których 22 zakończyły się powodzeniem. Pocisk jest umieszczony na okrętach US Navy i jest pełnosprawnym elementem systemu antyrakietowego AEGIS. Przenoszą go krążowniki typu Ticonderoga i niszczyciele typu Alreigh Burke. Okręty wyposażone w ten system stacjonują głównie na Pacyfiku, a od niedawna także na Morzu Śródziemnym.

Rakieta SM-3 1B ma być podstawą naziemnego systemu antyrakietowego forsowanego przez administrację Baracka Obamy. Po rezygnacji z wyrzutni dużych przeciwrakiet w Redzikowie, zaproponowanej przez G. W. Busha, jego zastępstwem ma być właśnie naziemny system SM-3. Jak podaje Missile Defence Agency rakiety SM-3 1B i nowszej wersji IIA mają pojawić się w Polsce od 2018 roku.

CZYTAJ RAPORT - POLSKA BEZ TARCZY

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: US Navy