Fiasko operacji w Tadżykistanie? "Nie dopadliśmy jeszcze generała"

Trwa pościg za generałem Nazarzodim w TadżykistanieENEX

Władze Tadżykistanu przyznają, że ujęcie ściganego generała Abduhalima Nazarzodiego nie jest łatwe. MSW komunikuje, że operacja w sprawie zatrzymania byłego wiceministra obrony, oskarżonego o atak na posterunki policji w Wahnadi oraz na siły bezpieczeństwa na lotnisku w Duszanbe i jego ludzi, trwa siódmą dobę. Funkcjonariusze informują o zatrzymaniu 18 zwolenników generała.

„Jest to pierwsza publiczna wypowiedź przedstawiciela organów ścigania, biorących udział w operacji specjalnej w celu stłumienia grupy Abduhalima Nazarzodiego. Według władz, Nazarzoda, którzy w resorcie odpowiadał za zaopatrzenie, zabrał duże ilości broni i amunicji w trzech jednostkach wojskowych i wywiózł ją z Duszanbe w trzech ciężarówkach” – napisał portal EurAsia Daily.

Pościg za 51-letnim generałem trwa od 4 września, kiedy - zgodnie z oskarżeniem - Nazarzoda miał przeprowadzić zbrojny atak na posterunki policji w Wahdati oraz na siły bezpieczeństwa na lotnisku w Duszanbe.

W wyniku zamachów zginęło 17 osób: ośmiu policjantów i dziewięciu napastników.

"Zdrada, dywersja, terroryzm"

W komunikacie MSW przekazało, że od początku prowadzenia operacji funkcjonariusze zatrzymali 89 zwolenników generała, uzbrojonych w karabinki Kałasznikowa i karabin maszynowy.

Łącznie podczas operacji zginęło 18 policjantów i 31 rebeliantów.

Władze przypuszczają, że generał ciągle ukrywa się w okolicy przełęczy Ramit nieopodal miasta Wahnadi. Wraz z nim zbiegło ponad 130 osób, w większości byłych wojskowych.

W dniu ataków generał został zwolniony z wojska i zdymisjonowany ze stanowiska wiceministra obrony.

Władze oskarżyły go o „zdradę, dywersję, terroryzm oraz utworzenie organizacji eksternistycznej”.

Pomóc w ujęciu byłego wiceministra obrony zaproponowała Rosja.

"Islamiści szykują zamach stanu"

Abduhalim Nazarzoda to były dowódca islamskich grup opozycyjnych i działacz Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu, która w czasie wojny domowej w latach 1992-97 była jednym z ugrupowań Zjednoczonej Opozycji Tadżykistanu.

W rządzie generał znalazł się w 1997 r. na mocy porozumienia między tadżyckim rządem a opozycją po zakończonej wojnie domowej.

W mediach pojawiają się różne wątki dotyczące jego ucieczki.

Amerykański dziennik "The Wall Street Journal", powołujący się na wypowiedzi analityków snuje przypuszczenia, że "obławę na generała mogły zainicjować przeciwnicy opozycji, którzy dążą do likwidacji Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu, która w czasach byłego ZSRR miała w parlamencie tadżyckim swoich przedstawicieli".

Doniesienia "The Wall Street Journal" może potwierdzić dzisiejszy artykuł w tadżyckiej rządowej agencji Howar, która napisała, że "lider Partii Islamskiej Odrodzenia Tadżykistanu Muhiddin Kabiri przygotowywał zamach stanu, którego wykonawcą miał zostać wiceminister obrony Abduhalim Nazarzoda".

W artykule zatytułowanym "Islamskim ekstremistom nie można ufać", agencja twierdzi, że "rząd w Duszanbe popełnił błąd, zawierając porozumienie z opozycją po pięcioletniej wojnie domowej, która zakończyła się w czerwcu 1997 roku".

"To rząd dokonał zamachów"

6 września na stronie internetowej tadżyckiej opozycji ukazało się oświadczenie Abduhalima Nazarzodiego, w którym stwierdził, że "to rząd dokonał zamachów, by zdyskredytować opozycję".

Tadżycka opozycja zastrzegła, że oświadczenie to nie znalazło oficjalnego potwierdzenia, a rozpowszechniły je portale społecznościowe.

"Oświadczenie zostało przekazane ustnie, dlatego autor wpisu z góry przeprasza za jakiekolwiek przeoczenia z wypowiedzi generała" - napisano na portalu opozycji tadżyckiej tajinfo.org.

"Prezydent Emomali Rachmon postanowił wyeliminować wielu byłych dowódców Zjednoczonej Opozycji Tadżykistanu, ponieważ nie wszyscy z nich podpisali petycję o likwidacji Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu. Zostali uznani za niepewnych" - miał oświadczyć były wiceminister.

Autor: tas//rzw / Źródło: EurAsia Daily, khovar.tj, Interfax, tajinfo.org

Źródło zdjęcia głównego: ENEX