Konfetti przy wpisach o trzęsieniu ziemi. Facebook: kontekst był niefortunny

[object Object]
Na Facebooku balony i konfetti pojawiały się we wpisach o trzęsieniu ziemiTwitter
wideo 2/4

We wpisach indonezyjskich użytkowników Facebooka, którzy po niedzielnym trzęsieniu ziemi informowali o tym, że są bezpieczni, publikowały się animacje z balonami i konfetti. - Jest nam przykro z powodu tego, że to się pojawiało w tym niefortunnym kontekście - powiedziała rzeczniczka firmy Lisa Stratton. Tłumaczyła, że zawinił niedopracowany algorytm.

W niedzielę indonezyjską wyspę Lombok nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8. W wyniku wstrząsów zginęło ponad 300 osób. Są setki rannych, a tysiące mieszkańców wyspy zostało bez dachu nad głową. Bilans ofiar wciąż rośnie.

"Selamat"

Indonezyjscy użytkownicy Facebooka informowali swoich bliskich i znajomych na portalu, że są cali i zdrowi, przetrwali albo że znajdowali się poza epicentrum trzęsienia.

W ich wpisach zaczęły się jednak pojawiać animacje z balonami i konfetti.

Jak się okazało, używali słowa "selamat", co w języku indonezyjskim w zależności od kontekstu oznacza albo "bezpieczny", albo "gratulacje".

Facebook komentuje

Algorytm Facebooka, który odpowiada za umieszczanie animacji dostępny jest na całym świecie. W Polsce uruchamia go na przykład słowo "gratulacje". W jego wyniku zmienia się kolor wyrazu z czarnego na różowy, a interakcja z nim uwalnia deszcz konfetti i latające baloniki.

Gdy internauci zwrócili uwagę na problem, głos zabrali przedstawiciele Facebooka.

- Ta funkcja dostępna jest na Facebooku na całym świecie - wyjaśniała rzeczniczka prasowa portalu Lisa Stratton. - Jest nam przykro z powodu tego, że to się pojawiało w tym niefortunnym kontekście i od tego czasu lokalnie wyłączamy tę funkcjonalność - poinformowała.

- Nasze serca są z ludźmi dotkniętymi trzęsieniem ziemi - podkreśliła Stratton.

Trzęsienie ziemi w Indonezji

W wyniku niedzielnego trzęsienia najwięcej osób zginęło w północnej części wyspy Lombok, z dala od głównych atrakcji i ośrodków turystycznych, które znajdują się na południu i zachodzie wyspy. Odnotowano ponad 120 wstrząsów wtórnych.

W środę agencja informacyjna Reuters, powołując się na rządową agencję informacyjną Antara, poinformowała, że zginęło co najmniej 347 osób, w tym dwie na wyspie Bali, która również odczuła wstrząsy.

We wtorek rzecznik indonezyjskiej agencji ds. katastrof, Sutopo Purwo Nugroho, poinformował, że wśród ofiar śmiertelnych nie ma obcokrajowców.

Autor: jog//ŁUD / Źródło: bbc.co.uk, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Twitter