tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

"Umowa, która czyni świat bezpieczniejszym". Szefowie dyplomacji apelują do Trumpa

Szefowie dyplomacji Unii Europejskiej, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii wezwali w czwartek Stany Zjednoczone, by nie porzucały porozumienia nuklearnego z Iranem. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydano po spotkaniu w Brukseli z udziałem szefa MSZ Iranu Mohammada Dżawada Zarifa.

Spotkanie w sprawie Iranu zwołała wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Federica Mogherini w przeddzień decyzji administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, czy nałożyć na Iran z powrotem sankcje zniesione na mocy porozumienia nuklearnego.

Mogherini podkreśliła po spotkaniu, że "umowa działa, spełnia swoją główną rolę, jaką jest utrzymywanie programu atomowego Iranu pod kontrolą, pod ścisłym nadzorem", a jedność społeczności międzynarodowej jest kluczowa dla zachowania porozumienia. Jej zdaniem porozumienie przeciwdziała wyścigowi zbrojeń nuklearnych w regionie.

Niemcy: podtrzymanie umowy absolutnie konieczne

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że podtrzymanie umowy jest "absolutnie konieczne" w momencie, kiedy Korea Północna rozwija własny arsenał broni atomowej.

Poinformował też, że Unia Europejska otwiera nową linię komunikacji z Iranem poświęconą kwestiom niezwiązanym z programem atomowym.

Jeszcze przed spotkaniem Gabriel wypowiedział się stanowczo za podtrzymaniem porozumienia nuklearnego i zaapelował do USA, żeby oddzieliły tę kwestię od działań Teheranu w regionie i jego programu rakietowego. Jednocześnie przyznał rację Waszyngtonowi w sprawie wątpliwości co do irańskiej strategii na Bliskim Wschodzie.

Szef dyplomacji Francji Jean-Yves Le Drian dodał po spotkaniu, że Europa nie próbuje ukryć problematycznych kwestii w stosunkach z Iranem, w tym jego programu rakietowego. Zarówno Le Drian jak i szef dyplomacji brytyjskiej Boris Johnson powiedzieli, że dla umowy z Iranem nie ma alternatywy, a Johnson nazwał porozumienie "kluczową umową, która czyni świat bezpieczniejszym".

Decyzja Trumpa

USA wstrzymały się w październiku z potwierdzeniem, że Iran realizuje postanowienia umowy.

Wywołało to obawy, że Waszyngton może nie przedłużyć decyzji o zawieszeniu sankcji i dokonać jednostronnego wycofania się z umowy, która wytycza perspektywę normalizacji stosunków gospodarczych z Iranem.

Agencja AP podała, cytując osoby zbliżone do administracji prezydenta, że Trump może tymczasowo utrzymać poparcie dla umowy, ale nałożyć nowe sankcje skierowane w konkretne irańskie firmy i osoby.

Minister spraw zagranicznych Iranu, wypowiadając się na temat umowy nuklearnej w środę wieczorem, stwierdził, że prezydent Trump zaszedł już tak daleko w swojej polityce nieprzewidywalności, iż nie jest już godny zaufania nawet dla swoich sojuszników. Według niego skoro sam Trump zapewne nie wie jeszcze, co zrobi, tym bardziej Europejczycy nie mogą być tego pewni.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje