tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kryzys na Ukrainie

Erdogan w Kijowie: nie uznamy bezprawnej aneksji Krymu

Ankara popiera suwerenność Ukrainy, integralność jej granic i nie uznaje dokonanej przez Rosję aneksji Krymu - oświadczył w poniedziałek w Kijowie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że opowiada się za rozwiązaniem konfliktu w Donbasie w duchu porozumień z Mińska.

Turecki przywódca złożył w poniedziałek oficjalną wizytę na Ukrainie, gdzie przeprowadził trwające ponad trzy godziny rozmowy z prezydentem Petrem Poroszenką. Po ich zakończeniu szefowie obu państw wzięli udział w posiedzeniu Rady Strategicznej Wysokiego Szczebla Ukraina-Turcja.

- Raz jeszcze zapewniłem pana Poroszenkę, że Turcja nadal będzie popierała suwerenność Ukrainy, jej integralność terytorialną, włączając w to Krym oraz konsolidację polityczną. Nie uznajemy i nie uznamy bezprawnej aneksji Krymu - powiedział Erdogan na wspólnej konferencji prasowej z Poroszenką.

Jak podkreślił, Turcja z uwagą obserwuje sytuację Tatarów na zajętym przez Rosję Krymie. - Będziemy koordynowali z Ukrainą działania w tej kwestii - dodał.

Erdogan: popieramy proces miński

Erdogan wypowiedział się również na temat konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami, którzy od 2014 roku zajmują część Donbasu na wschodzie Ukrainy.

- Ten problem może zostać rozwiązany tylko zgodnie z prawem międzynarodowym i z uwzględnieniem integralności terytorialnej Ukrainy, dlatego popieramy proces miński - powiedział prezydent Turcji.

Poroszenko liczy na wsparcie Ankary

Poroszenko poinformował, że Kijów i Ankara będą pogłębiać partnerstwo strategiczne. Oświadczył, że Ukraina liczy także na "zaangażowanie Turcji w międzynarodowej grupie przyjaciół" na rzecz uwolnienia Krymu.

- W najbliższym czasie bardzo ważne będzie także dla nas wsparcie naszych partnerów, w szczególności Turcji, w sprawie rozmieszczenia misji pokojowej ONZ w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego - powiedział Poroszenko po spotkaniu.

Podczas rozmów ukraińsko-tureckich w Kijowie mówiono też o współpracy w energetyce, obronności i przemyśle lotniczym. - Podjęliśmy decyzję o podniesieniu wartości naszych obrotów handlowych do 10 miliardów dolarów rocznie - oświadczył Erdogan.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Kryzys na Ukrainie

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
fenixal
fenixal

no co tu uznamy czy nie uznamy ? to są tylko słowa ........ a z rosją bujamy się gospodarczo jak by się nic nie stało............................

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje