Premier skończył przemowę, witał się z ludźmi. Wtedy nastąpił wybuch

Aktualizacja:

W eksplozji granatu na sobotnim wiecu premiera Etiopii Abiya Ahmeda w Addis Abebie jedna osoba zginęła a 154 zostało rannych. Do wybuchu doszło, gdy premier skończył przemówienie i witał się z uczestnikami.

Była to pierwsza przemowa Abiya Ahmeda w stolicy od czasu objęcia przez niego w kwietniu stanowiska. Zdaniem organizatorów tego wydarzenia, w którym brało udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, ktoś z tłumu rzucił granatem w kierunku sceny, a celem tego ataku był premier. Abiyowi nic się nie stało.

"Jedna osoba zmarła w szpitalu. Chciałbym przekazać kondolencje rodzinie i Etiopczykom" - napisał Aman na Twitterze. Według niego 10 rannych jest w stanie krytycznym. "To, co się stało jest tak smutne. Ale to nigdy nie doprowadzi do zniszczenia naszej jedności" - dodał.

W oświadczeniu wyemitowanym na niedługo po eksplozji premier Abiy nazwał je "nieudaną próbą przeprowadzoną przez siły, które nie chcą zjednoczonej Etiopii".

Świadek zdarzenia powiedział Associated Press, że napastnik, który rzucił granatem, był ubrany w mundur policyjny. Inna osoba twierdzi, że funkcjonariusze policji usiłowali powstrzymać sprawcę.

Symboliczne wystąpienie

Agencja informacyjna AFP wyjaśnia, że sobotnie wystąpienie było przedstawiane jako symboliczne, a szef rządu tłumaczył w nim swoje reformy. Od objęcia funkcji - po dwóch latach antyrządowych protestów, które doprowadziły do dymisji poprzedniego premiera Hailemariama Desalegna - Abiy wprowadził duże zmiany.

Uwolnił między innymi znaczną liczbę przeciwników poprzednich władz i rozpoczął liberalizację gospodarki. Rząd ogłosił również, że w pełni akceptuje warunki porozumienia pokojowego z sąsiednią Erytreą z 2000 roku, kończącego dwuletnią wojnę graniczną. Krok ten oceniany jest jako ważny i zaskakujący oraz ma pozwolić na uspokojenie nabrzmiałych przez dziesięciolecia napięć między tymi państwami.

Abiy jest pierwszym etiopskim premierem z grupy etnicznej Oromo. Przedstawiciele tej grupy przez lata walczyli przeciw władzy Tigrajczyków, którzy w Etiopii stanowią mniejszość.

Autor: pk,PTD//now,rzw / Źródło: PAP