tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wojna z Państwem Islamskim

Dzieci holenderskich dżihadystów w potrzebie

Dzieci holenderskich dżihadystów w potrzebie
Foto: Reuters W Iraku i Syrii liczni cywile potrzebują pomocy

Władze Holandii powinny wypełnić swój obowiązek i zaopiekować się dziećmi holenderskich dżihadystów, którzy porzucili je w Syrii i Iraku - zaapelowała rzeczniczka praw dziecka Margrite Kalverboer. Chodzi o co najmniej 140 dzieci, które mają obywatelstwo holenderskie lub mogą je dostać.

- Holandia powinna odebrać dzieci, które są przetrzymywane w obozach w Syrii. Bezczynność jest niedopuszczalna i niezgodna z konwencją o prawach dziecka - oświadczyła Kalverboer.

Ponad 140 dzieci mających holenderskie obywatelstwo lub mogących je otrzymać znajduje się obecnie w strefie konfliktu w Syrii i Iraku - wynika z ostatnich danych krajowej agencji antyterrorystycznej NCTV. W regionie, lecz poza strefą walk, przebywa co najmniej 30 innych nieletnich, którzy mają "związki z Holandią" - dodała rzeczniczka praw dziecka.

Holenderski rząd utrzymuje, że jeśli rodziny chcą otrzymać pomoc, powinny zgłosić się do holenderskich placówek dyplomatycznych w Turcji lub Iraku, gdyż sytuacja w regionie jest zbyt niebezpieczna i niestabilna, by władze ewakuowały dzieci z obozów.

Jednak według Kalverboer jest to praktycznie niemożliwe, gdyż kobiety i dzieci "nie mają zgody na opuszczanie obozu, często nie posiadają dokumentów ani odpowiednich środków". - Jest to więc złe rozwiązane - oceniła rzeczniczka praw dziecka, wzywając rząd do wypełnienia swych obowiązków. Dodała, że "te dzieci zostały najpierw porzucone przez swoich rodziców, a teraz porzuca je holenderski rząd".

Według NCTV co najmniej 280 osób, których jedną trzecią stanowią kobiety, wyjechało z Holandii, by przyłączyć się do dżihadystów w Iraku i Syrii. 45 z nich wróciło, 45 zostało zabitych, a 190 nadal przebywa na Bliskim Wschodzie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wojna z Państwem Islamskim

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
lewart

Te dzieci są u siebie na Bliskim Wschodzie po co je odcinać od korzeni i zabierać do Holandii - to niesprawiedliwe .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje