tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ochłodzenie na linii Rosja - USA

Dyrektor CIA: Rosja może wpływać na wybory do Kongresu

Dyrektor CIA: Rosja może wpływać na wybory do Kongresu
Foto: Flickr / Gage Skidmore / Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0) Mike Pompeo został mianowany na szefa CIA przez prezydenta Trumpa

Szef CIA Mike Pompeo uważa, że Rosja obierze sobie za cel amerykańskie wybory do Izby Reprezentantów i części Senatu, które odbędą się w listopadzie. W rozmowie z BBC stwierdził, że Moskwa wcale nie zaprzestała ingerować w sprawy europejskie i amerykańskie.

Pompeo stwierdził, że nadal postrzega Rosję przede wszystkim jako przeciwnika, czyli podziela obawy wielu europejskich państw dotyczących rosyjskiej, dywersyjnej działalności. - Nie zauważyłem znaczącego spadku aktywności (Rosjan - red.) - powiedział.

Pompeo: wierzę, że odpowiemy silnie

Zapytany, czy obawy te dotyczą także zbliżających się wyborów do Kongresu (midterm elections), powiedział: - Spodziewam się, że nadal będą starali się to robić, ale wierzę, że Ameryka będzie mogła przeprowadzić wolne i uczciwe wybory, że odpowiemy na tyle silnie, że ich wpływ na nasze wybory nie będzie wielki.

Wybory przewidziane na listopad tego roku są tradycyjnie przeprowadzane dwa lata po wyborze prezydenta. W wyborach tych, traktowanych jako plebiscyt popularności urzędującego prezydenta, wyłania się całą Izbę Reprezentantów i jedną trzecią senatorów.

Dyrektor CIA mówił też, że uważa chińskie zagrożenie atakami hakerskimi dla USA za "takie samo" jak w przypadku Rosji. Dodał, że równocześnie różnica w skali "gospodarczej" pozwala Pekinowi na odciśnięcie zdecydowanie większego piętna na tego typu działaniach zagranicą niż Moskwie.

Jak wyjaśnił, działania chińskich hakerów powiązanych z rządem tego kraju CIA widzi na wielu polach. Chińscy szpiedzy starają się "infiltrować USA", a Pekin "kraść informacje" amerykańskich instytucji, m.in. systemów opieki medycznej i ze szkół.

Dodał, że to samo dotyczy "Europy i Wielkiej Brytanii".

Pompeo mówił też w rozmowie z BBC o tym, jak widzi prowadzoną przez siebie agencję CIA. - Jesteśmy najlepsi na świecie - powiedział, zaznaczając, że jego ludzie są oddani, by służyć Ameryce. Podkreślił też, że niemal codziennie spotyka się z prezydentem Trumpem i przekazuje mu najważniejsze informacje dotyczące spraw, którymi zajmuje się CIA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Ochłodzenie na linii Rosja - USA

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje