tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Rosyjska Duma "głęboko oburzona" na Polskę. MSZ odpowiada

Rosyjska Duma "głęboko oburzona" na Polskę. MSZ odpowiada
Foto: TVN 24 | Video: TVN 24 Duma apeluje do Polski w sprawie radzieckich pomników i miejsc pamięci

Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła oświadczenie o niedopuszczalności znieważania i niszczenia miejsc pamięci i pochówku żołnierzy radzieckich w Polsce. Wyraziła w nim "głębokie oburzenie" w związku z niszczeniem tych miejsc pamięci. Rzecznik MSZ Artur Dmochowski powiedział, że oświadczenie powtarza argumenty, na które Polska już odpowiedziała.

Duma podjęła uchwałę o przyjęciu oświadczenia, którego projekt wniosła komisja spraw zagranicznych oraz szefowie wszystkich frakcji w niższej izbie parlamentu Rosji. Pod projektem podpisał się też przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin.

Przedstawiając oświadczenie w Dumie, deputowany komisji spraw międzynarodowych Nikołaj Lewiczew oznajmił, że władze polskie już od dawna "podejmują próby umniejszenia roli narodu radzieckiego w zwycięstwie nad faszyzmem".

"Zachęcają do nastrojów antyrosyjskich"

Odnosząc się do wypowiedzi kwestionujących według niego taką rolę, zarzucił władzom polskim, że ich nie potępiają, i dodał: - To już nie jest po prostu gabinetowy rewizjonizm, to nowe stadium kształtowania obrazu wroga w postaci współczesnej Rosji.

Oskarżył władze polskie o to, że zachęcają do nastrojów antyrosyjskich. - Sądząc po ostatnich wydarzeniach, rusofobiczny trend polskiej polityki jeszcze długo będzie w modzie - dodał.

W oświadczeniu Duma "wyraża głębokie oburzenie w związku ze zbezczeszczeniem i zniszczeniem w Polsce miejsc pochówku, nagrobków, pomników i innych obiektów memorialnych, uwieczniających pamięć radzieckich żołnierzy, którzy oddali życie, by oswobodzić kraj od faszyzmu".

Deputowani oznajmili, że "decyzje o demontażu obiektów memorialnych" w połączeniu z aktami wandalizmu "stają się normą w traktowaniu miejsc pamięci i pochówku na polskiej ziemi żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej".

"Podobne działania są dla naszego państwa, które pokonało nazizm kosztem ogromnych wysiłków i milionów ludzkich istnień, absolutnie nie do zaakceptowania" - głosi oświadczenie.

"Uporczywe próby pisania historii na nowo"

Deputowani wyrazili również oburzenie w związku z - jak to ujęli - "uporczywymi próbami pisania historii na nowo", "umniejszania wkładu narodu radzieckiego" w pokonanie III Rzeszy oraz "wypaczania roli Armii Czerwonej w wyzwoleniu Polski".

W oświadczeniu jest mowa o tym, że w Polsce w 2015 roku doszło do "prawie 30 przypadków profanacji lub zniszczenia radzieckich obiektów memorialnych", a także, iż "nie można wymienić ani jednego oświadczenia przedstawicieli władz państwowych", którzy osądziliby takie akty wandalizmu. Śledztwo "w szeregu przypadków" zakończyło się uniewinnieniem - głosi dokument.

"Za rezultat takiej polityki należy uznać decyzję o wyburzeniu pomnika generała i dwukrotnego Bohatera Związku Radzieckiego I. D. Czerniachowskiego, postawionego w miejscu jego śmierci w Pieniężnie; zbezczeszczenie przez nieznanych wandali ponad 50 płyt nagrobnych i pomników na grobach żołnierzy radzieckich na cmentarzu w Milejczycach (...), demontaż pomnika radzieckiego żołnierza-wyzwoliciela w Mielcu pod koniec listopada 2015 roku" - napisano w oświadczeniu.

Wymieniając następnie zniszczenie nagrobków na cmentarzu wojskowym w Garwolinie, deputowani napisali: "to tylko niektóre fakty znieważania obiektów memorialnych".

Apel "o położeniu kresu wojnie z pomnikami"

Zapewnili, że Rosja ze swej strony "wywiązuje się ze wszystkich spoczywających na niej zobowiązań dotyczących ochrony i utrzymania miejsc pamięci i pochówku obywateli polskich (np. w obwodach smoleńskim i twerskim), zapewniając zachowanie grobów, nagrobków, pomników, innych obiektów memorialnych, a także utrzymanie ich w należytym porządku"."Duma Państwowa zwraca uwagę polskich władz na konieczność sumiennego wywiązywania się z Umowy między Rządem Federacji Rosyjskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z dnia 22 lutego 1994 roku" - głosi oświadczenie.

Niższa izba parlamentu Rosji "zwraca się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z apelem o położenie kresu wojnie z pomnikami i obiektami memorialnymi. Monumenty, obeliski i nagrobki żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej, którzy oddali życie za wyzwolenie Polski, powinny znajdować się pod niezawodną ochroną państwa" - napisali deputowani.

Zapewnili, że są gotowi zabiegać o to, by relacje z Polską "opierały się wyłącznie na dążeniu do wszechstronnej współpracy dla dobra naszych narodów i państw".

W uchwale mowa jest o tym, że oświadczenie swoje Duma kieruje do przedstawicieli władz FR, organizacji międzynarodowych oraz polskiego Sejmu.

Reakcja MSZ

- To oświadczenie nie wnosi nic nowego w stosunku do wcześniejszych wystąpień formułowanych w tej sprawie przez rosyjski MSZ, powtarza argumenty, na które już odpowiadaliśmy - ocenił rzecznik MSZ Artur Dmochowski. - Nasze stanowisko też nie uległo zmianie - dodał.

W oświadczeniach z początku grudnia - wydanych w reakcji na wypowiedzi przedstawicieli rosyjskiego resortu spraw zagranicznych dotyczących sytuacji poświęconych Armii Czerwonej pomników i miejsc pamięci na terenie Polski - polski MSZ apelował do strony rosyjskiej o "powstrzymanie się od pomnikowej histerii, która nie służy budowaniu wzajemnego dialogu i porozumienia, a jedynie prowadzi do zaostrzenia retoryki i eskalowania atmosfery wokół kwestii historyczno-pomnikowych w stosunkach polsko-rosyjskich".Polski MSZ zwracał uwagę stronie rosyjskiej, że "uparcie nie chce zauważyć staranności i pieczołowitości, z jaką Polska dba o wszystkie rosyjskie cmentarze i miejsca pochówku, realizując tym samym w pełni zapisy Umowy z 1994 r.". W oświadczeniu z 4 grudnia podkreślano ponadto, iż strona polska "niejednokrotnie oficjalnie wyrażała stanowcze potępienie wszelkich aktów wandalizmu czynionych wobec rosyjskich cmentarzy i miejsc pochówku żołnierzy radzieckich".

Jednocześnie MSZ zastrzegł, iż umowy między Polską a Rosją "regulują kwestie dotyczące grobów, a nie pomników symbolicznych", zaś strona rosyjska nie chce przyjąć do wiadomości "fundamentalnego znaczenia, jakie dla polskiego społeczeństwa niosą radzieckie pomniki, symbolizujące narzuconą Polsce zależność polityczną i militarną po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną ziem polskich spod okupacji III Rzeszy".

Deputowani wszystkich frakcji

"Polska stała się liderem pod względem liczb zdewastowanych radzieckich i rosyjskich pomników. Od początku roku, według danych rosyjskiego Ministerstwa Obrony, zarejestrowano 21 przypadków ataków na miejsca pamięci. Dlatego Duma nie przypadkowo przyjęła dzisiejszą uchwałę, którą poparli deputowani wszystkich frakcji" – napisała rosyjska "Parlamentarna Gazeta".

"Za przejaw szczególnego cynizmu deputowani Dumy uznali to, że wszystkie te akty wandalizmu miały miejsce w 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w latach 1941-45 i zakończenia drugiej wojny światowej" – komentuje agencja Regnum.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (83)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
m1978
m1978

przenieść wszystkie do jakiegoś Muzeum w Szczecinie albo w Zielonej Górze

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   oset
   oset

   Należy zdecydowanie odróżnić miejsca pochówku żołnierzy od pomników zwycięskiej Armii Radzieckiej. Tym pierwszym należy się szacunek, te drugie (o ile nie znajdują się na cmentarzach) należy po zakończonym okresie okupacji sowieckiej, po prostu rozebrać i przekazać Rosji.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Onejski
     Onejski

     A jak byście się czuli, gdyby tak nasze pomniki na rosyjskiej ziemi podobnie dewastowano? Bo może do tego dojść. Przyjemne by było, gdyby tak zdewastowali Katyń, Smoleńsk? To tędy droga? Niszczyć groby i pomniki, które upamiętniają śmierć innych? Rosja nie musi się podobać, ale wojowanie z kamieniami to takie odrobinę prymitywne.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Kubas_7
       Kubas_7

       NIE MIESZAJ NIE RÓB MIXU !!!
       Co innego pomniki na cmentarzach i groby poległych Rosjan , a co innego pomniki gloryfikujące okupanta -Rosję Sowiecką-
       // umowy między Polską a Rosją "regulują kwestie dotyczące grobów, a nie pomników symbolicznych", zaś strona rosyjska nie chce przyjąć do wiadomości "fundamentalnego znaczenia, rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Greiff

         Nie ma juz zadniej roznicy pomiedzy tym co robili Niemcy niszczac cmentarze zydowskie a tym co sie dzieje obecnie w Polsce. Zle to wrozy na przyszlosc stosunkow z Rosja...

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            2
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           tom240972

           Jesteśmy jednak popapranym narodem . Zgineli prości ludzie , którzy walczyli i gineli co by nie patrzeć na naszej ziemi . Czy my polacy naprawdę nie potrafimy być ponad tym wszystkim ? Jak stado wygłodniałych psów ..... I co jednemu i drugiemu da że na Rosjan napluje .... lepiej będzie ?

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             6
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              3
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             PRECZ Z OPĘTANYM KACZYŃSKIM
             PRECZ Z OPĘTANYM KACZYŃSKIM

             Zburzyć te wszystkie ruskie pomniki i będzie spokój!! Niech ktoś w końcu przypomni tym idiotom, bo chyba wyparowało im z pamięci, że to oni wraz z faszystami zaatakowali Polskę i że nigdy w życiu jej nie wyzwolili, tylko wyzwoliliśmy sobie ją sami po zniszczeniu ZSRR!

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               8
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                2
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               atakdiabla
               atakdiabla

               i czołgi jeszcze na złom te z Wrocławia, teraz potaniał, na bocznice postawić , jak pójdzie w górę to przetopić...

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 3
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Centrum pomocy baranom
                 Centrum pomocy baranom

                 Napadli,okupowali 50 lat i mają pretensje że ktoś nie wytrzymuje.
                 Zabierzcie do siebie tych żołnierzy,miejsce Stalinowców jest w Rosji.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   8
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   ad64

                   Ciekawy jestem jak byś dziś pisał gdybyśmy byli nadal pod okupacją Niemiecką .

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Osssama
                     Osssama

                     Waciaki, gdyby nie wspólny wróg, to by cała Europe za darmo wyzwolili nawet jak by nie było z czego wyzwalać.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       5
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Piotru70
                       Piotru70

                       Dokładnie, jak wyzwoliliby wszystkich, to później wyzwoliliby samych siebie i wysłali trumny Stalina i Lenina w kosmos aby wyzwalał inne cywilizacje i planety niezamieszkałe z onuc fałszywego wolnego świata.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         3
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         jjjupiter

                         Sami do tego Rosjanie dążą. Poprzez politykę, wojnę na Ukrainie itd. Odwracają się sami tyłem do prawa międzynarodowego, a potem pyszczą że ich nikt nie lubi.
                         Oddajcie Krym i zostawcie Ukrainę w spokoju to i wasze pomniki będą zostawione.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           4
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Bundesrepublik
                           Bundesrepublik

                           a to jednak na tle politycznym to burzenie pomnikow.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             1
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              3
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Bundesrepublik
                             Bundesrepublik

                             To niszczenie pomnikow jest tylko na tle politycznym nic wiecej.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               2
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                5
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               kutar44

                               To niszczenie pomników , nagrobków jest dowodem prostactwa, chamstwa, nacjonalizmu,
                               krótko : Polak potrafi....

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 4
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  4
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 jan pierwszy

                                 .... niech sobie Putin przypomni co z polskimi pomnikami i miejscami pamięci robili sowieci w miastach które zostały oderwane od Rzeczpospolitej. A w Polsce cmentarze żołnierzy radzieckich i stojące na nich pomniki mają dobrą opiekę, ale nie jest możliwe by na wszystkich postawić całodobowo ochroniarzy czy całe cmentarze objąć monitoringiem rozwiń

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   4
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    1
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   kłuszyn
                                   • Bundesrepublik:
                                   • To niszczenie pomnikow jest tylko na tle politycznym nic wiecej.
                                   • rozwiń

                                   A przetrzymywanie Polskiego samolotu to na jakim tle jest ?

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     3
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      0
                                     • zgłoś naruszenie
                                     zamknij
                                     yogi47
                                     yogi47

                                     Dłuższy czas czytam twoje wpisy... im dłużej czytam tym bardziej nie rozumiem. Niemieckie żarcie wykończy nawet Polaka...

                                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                       1
                                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        0
                                       • zgłoś naruszenie
                                       zamknij
                                       Więcej komentarzy - rozwiń
                                       Zasady forum
                                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                       Pozostałe informacje