Drugie trzęsienie na Sumatrze

Aktualizacja:

Kolejne trzęsienie ziemi na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Poranny wstrząs miał siłę 6.8 w skali Richtera i był nieco słabszy od środowego o sile 7.9 stopnia. Jak dotąd nie podano dokładnej liczby ofiar, ale jak informuje agencja AFP, może ona przekroczyć tysiąc. Po pierwszym trzęsieniu mówiono o 100 - 200 ofiarach.

Pierwsze trzęsienie ziemi o sile 7,9 stopnia nawiedziło zachodnią Sumatrę w środę. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 50 km na zachód od miasta Padang, na głębokości około 80 km.

Drugi wstrząs nastąpił kilkanaście godzin później i uderzył około 280 km od epicentrum pierwszego.

Ponad tysiąc ofiar?

Zdaniem szefa centrum ds. klęsk żywiołowych w ministerstwie zdrowia Rustama Pakayi, liczba ofiar może przekroczyć tysiąc osób.

- Setki domów zostały zniszczone. Wybuchły pożary, mosty się zawaliły - relacjonował świadek wydarzeń w rozmowie z agencją Reutera. I dodał: - Panuje ogromna panika, może z powodu tego, że pękły rury z wodą i na ulicach jest powódź.

Z doniesień agencyjnych wynika, że wielu ludzi nadal pozostaje uwięzionych pod gruzami.

Miasto apeluje o pomoc

Mer Padangu zaapelował przez radio o natychmiastową pomoc dla ofiar kataklizmu. - Wielu ludzi czeka na pomoc... Brak nam elektryczności, wody pitnej i łączności. Naprawdę potrzebujemy pomocy.

- Apelujemy do wszystkich, by przybywali do Padangu i pomogli nam w poszukiwaniu ciał i ratowaniu rannych - mówił w dramatycznym wystąpieniu, nadanym przez radio.

Indonezja: mogło zginąć ponad tysiąć osób
Indonezja: mogło zginąć ponad tysiąć osóbReuters

Wstrząsy odczuwalne u sąsiadów

Państwowa Agencja ds. Likwidowania Następstw Klęsk Żywiołowych podkreśliła, że trudno oszacować wysokość strat, gdyż nastąpiła awaria połączeń telekomunikacyjnych z Padangiem.

Wstrząsy były odczuwalne także w odległej o kilkaset kilometrów Dżakarcie oraz w sąsiednich państwach: Singapurze i Malezji. Z niektórych wieżowców w Singapurze ewakuowano pracowników.

Tsunami nie nadejdzie?

Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami na Pacyfiku poinformowało w środę, że wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Indonezji, Indii, Tajlandii i Malezji. Z kolei Japońska Agencja Meteorologiczna podała, że trzęsienie mogło wywołać tsunami w różnych miejscach Oceanu Indyjskiego. Jednak po kilkudziesięciu minutach ostrzeżenie zostało odwołane.

Geolodzy od dawna ostrzegają, że liczący niemal milion mieszkańców Padang może zostać pewnego dnia zniszczony w trzęsieniu ziemi z powodu swego położenia w pobliżu obszarów o bardzo wysokiej aktywności sejsmicznej.

W 2004 r. potężne trzęsienie ziemi u północnych wybrzeży Sumatry wywołało falę tsunami. Zginęło wtedy ponad 200 tys. osób w kilku państwach Azji.

Źródło: Reuters, AFP