Drugi etap procedury Komisji Europejskiej wobec Polski. Rząd ma miesiąc na odpowiedź

[object Object]
Komisja Europejska uznała, że odpowiedź polskiego rządu jest niewystarczająca tvn24
wideo 2/35

Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie ustawy o ustroju sądów powszechnych. Rząd w Warszawie otrzymał 30 dni na odniesienie do zastrzeżeń komisarzy. Jeśli nie uda się znaleźć kompromisowego rozwiązania, Komisja może skierować skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

POLSKA VS UNIA EUROPEJSKA. WYJAŚNIAMY PROCEDURY I KONSEKWENCJE

Jak relacjonował z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, chodzi o wszczętą w lipcu procedurę dotyczącą naruszenia unijnego prawa. Tym razem Komisja Europejska wzięła pod lupę podpisaną przez prezydenta w lipcu ustawę o sądach powszechnych. Zastrzeżenia dotyczą między innymi różnego wieku emerytalnego sędziów kobiet i mężczyzn.

Zdaniem Brukseli jest to dyskryminacja ze względu na płeć. W ocenie Komisji Europejskiej jest to sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia. Komisja ma również zastrzeżenia prawne do uprawnienia ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów. "Podważy to niezależność polskich sądów, co jest niezgodne z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) w związku z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej" - podkreślono w komunikacie KE.

Sprawa trafi do Luksemburga?

Po wysłaniu przez Komisję pierwszego pisma rząd w Warszawie miał czas na odpowiedź. Została ona przekazana Brukseli na początku września. W ciągu kilku ostatnich dni Komisja analizowała te dokumenty i uznała, że polskie odpowiedzi nie są wystarczające. Polska otrzymała więc jeszcze jeden miesiąc na odniesienie się do zastrzeżeń komisarzy.

- Jeśli po tym miesiącu nic takiego się nie wydarzy, nie zostanie ustalone kompromisowe rozwiązanie, a Komisja wciąż będzie uznawała, że wprowadzone regulacje naruszają któreś z przepisów Unii Europejskiej, to skieruje skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu - wyjaśnił Sokołowski.

Oprócz postępowań o naruszenie unijnego prawa Komisja Europejska prowadzi także wobec Polski procedurę ochrony praworządności, która dotyczy zmian wprowadzanych w Trybunale Konstytucyjnym i sądownictwie.

Autor: kg/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: