tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Donald Tusk dla TVN24 BiS: nie będę mówić głosem PiS na temat migracji

Donald Tusk dla TVN24 BiS: nie będę mówić głosem PiS na temat migracji
Foto: tvn24 | Video: TVN24 BiS Donald Tusk: nie będę mówił głosem PiS na temat migracji

Będę zawsze chciał pomóc tym, którzy chronią Europę, ale nigdy nie przejdę na stronę tych, którzy mówią o drugim człowieku z pogardą czy lekceważeniem - powiedział szef Rady Europejskiej w rozmowie z TVN24 BiS. W ten sposób odniósł się do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Tusk zaczyna mówić "w taki sposób jak Polska".

- Pogratulowałem premierowi, także publicznie, uścisnęliśmy sobie dłonie i przeszliśmy do pracy - powiedział TVN24 Donald Tusk pytany przez dziennikarza TVN24 BiS w czwartek wieczorem na marginesie unijnego szczytu o pierwsze spotkanie z nowym szefem polskiego rządu.

"Dajmy premierowi się rozgrzać"

- Do spotkania dwustronnego jeszcze nie doszło, ale mam nadzieję na takie spotkanie w przyszłości. Bo tego typu rozmowy odbywam właściwie ze wszystkimi premierami czy prezydentami, w zależności od potrzeb i okoliczności - zaznaczył, dodając: - Dajmy premierowi się rozgrzać, bo Bruksela to nie jest takie łatwe miejsce.

Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że o szanse na nowe otwarcie w relacjach polskiego rządu z UE należy pytać Mateusza Morawieckiego.

- Ja mam nadzieję, że doczekamy się takiego momentu, w którym Polska znowu będzie traktowana jako serce Europy - podkreślił. - Wszytko jest możliwe, to zależy od dobrej woli premiera Morawieckiego, a pewnie przede wszystkim partii rządzącej - ocenił.

- Mam nadzieję, że będzie lepiej, chociaż osiągnąć postęp nie będzie trudno, do tej pory nie widziałem najmniejszej chęci współpracy ze strony rządowej - zaznaczył.

Oglądaj
Tusk: mam nadzieję na spotkanie z premierem Morawieckim
Wideo: TVN24 BiS Tusk: mam nadzieję na spotkanie z premierem Morawieckim

"Dwa nieporozumienia"

Donald Tusk zaznaczył także w rozmowie z TVN24 BiS, że chce "rozwiać dwa nieporozumienia". Odniósł się w ten sposób do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który komentując list Tuska wysłany do przywódców państw UE przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem Unii, ocenił, że zaczyna on "mówić w taki sposób jak Polska". Szef Rady Europejskiej napisał w tym liście, że wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie.

- Po pierwsze, od samego początku kryzysu bardzo ostro stawiałem kwestię priorytetu, jakim powinna być ochrona granicy zewnętrznej i ochrona europejskiego terytorium. I staram się do tego sposobu widzenia przekonać wszystkich partnerów - podkreślił Tusk. - Jest to ciągle przedmiotem dyskusji i emocji, ale mam wrażenie, że ustanowienie tego priorytetu staje się coraz bardziej oczywiste dla większości - dodał.

- Natomiast, jeśli ktoś chce zasugerować, że będę używać argumentów, czy będę mówił głosem podobnym do głosu PiS na temat migracji, to nie wchodzi to w rachubę ze względów politycznych i moralnych. Chciałbym to bardzo wyraźnie podkreślić - powiedział szef RE.

- Warto robić wszystko, aby Europę chronić przed nielegalną migracją, i warto robić wszystko, aby żeby Europa nie zamieniła się w miejsce, gdzie ludzie patrzą na siebie z nienawiścią, pogardą. A czasami, mam takie wrażenie, w słowach polityków partii rządzącej, takie nuty się pojawiają - stwierdził.

- Będę zawsze chciał pomóc tym, którzy chronią Europę, ale nigdy nie przejdę na stronę tych, którzy mówią o drugim człowieku z pogardą czy lekceważeniem - dodał Tusk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

PiS vs Tusk

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
tom6p

Dobre, nie chce mowic jezykiem PIS ,ale mowi .... nie chce ale musze haha

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    5
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   benek58

   brawo panie premierze Tusk.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     7
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje