tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Trump: mógłbym poprosić Putina o zrobienie rzeczy, które byłyby dobre dla świata

zobacz więcej wideo »
Trump: mógłbym poprosić Putina o zrobienie rzeczy, które byłyby dobre dla świata
 • 13.06.2018 | Sukces, ale nie cud. Komentarze po spotkaniu Kim-Trump13.06.2018 | Sukces, ale nie cud. Komentarze po spotkaniu...
 • Donald Trump w wywiadzie o szczycie z Kim Dzong UnemDonald Trump w wywiadzie o szczycie z Kim Dzong Unem
 • Fragment filmu, jaki Trump pokazał KimowiFragment filmu, jaki Trump pokazał Kimowi
 • Donald Trump jedzie na spotkanieDonald Trump jedzie na spotkanie
 • Godziny do spotkania Trump-KimGodziny do spotkania Trump-Kim
 • "Na wstępie Kim zyskuje pewien rodzaj uznania międzynarodowego. A co zyska Trump?""Na wstępie Kim zyskuje pewien rodzaj uznania...
 • "Obaj przywódcy nie są dobrymi negocjatorami", "strasznie nieprzewidywalni""Obaj przywódcy nie są dobrymi negocjatorami", "strasznie...
 • Rozmowa w cztery oczy i obiad. Trump u premiera SingapuruRozmowa w cztery oczy i obiad. Trump u premiera Singapuru
 • Trump spotkał się z Kim Jong CzolemTrump spotkał się z Kim Jong Czolem
 • "Jest duża szansa, że się nie uda". Co dalej ze spotkaniem Trump-Kim?"Jest duża szansa, że się nie uda". Co dalej ze spotkaniem...
 • "Singapur leży stosunkowo najbliżej. Podobno w zasięgu samolotu rządowego Korei Północnej""Singapur leży stosunkowo najbliżej. Podobno w zasięgu...
 • Trump spotka się z Kimem w Singapurze. Dlaczego akurat tam?Trump spotka się z Kimem w Singapurze. Dlaczego akurat tam?
Foto: SINGAPORE MINISTRY OF COMMUNICATIONS AND INFORMATION / PAP/EPA | Video: Fakty TVN Donald Trump spotkał się w tym tygodniu z Kim Dzong Unem (materiał "Faktów" TVN z 13 czerwca)

25 procent naszego czasu w trakcie szczytu G7 w Charlevoix poświęciliśmy na rozmowy o Rosji. Dlatego wyraziłem pogląd, że lepiej by było, gdyby w nich uczestniczyli Rosjanie - powiedział w wyemitowanym w środę wywiadzie Donald Trump.

Gdyby podczas spotkania G7 to Putin, "a nie ktoś inny siedział obok mnie, zapytałbym go na przykład: 'nie mógłby Pan łaskawie zabrać swych wojsk z Syrii?' albo 'czy byłby Pan tak miły i wycofał się z Ukrainy'" - powiedział Trump.

- Jest prawdopodobne, że nasze stosunki z nim byłyby bardzo dobre albo że moglibyśmy rzeczywiście odbyć dobrą rozmowę, lepszą niż jest to możliwe przez telefon - dodał.

O tym, że Rosja powinna uczestniczyć w spotkaniu, Trump mówił w piątek przed podróżą do Kanady na szczyt G7 - grupy siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Rosja dołączyła do G7 w 1998 roku. Po jej wejściu przez 12 lat grupa nazywała się G8. Po aneksji Krymu w 2014 roku Moskwa została z niej jednak wykluczona.

- 25 procent naszego czasu w trakcie G7 w Charlevoix poświęciliśmy na rozmowy o Rosji. Dlatego wyraziłem pogląd, że lepiej by było, gdyby w nich uczestniczyli Rosjanie - powiedział Trump w wywiadzie z Bretem Baierem.

- Nie jestem za Rosją. Jestem za Stanami Zjednoczonymi - zastrzegł.

W niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że to nie jego kraj opuścił grupę. Dodał, że zaprasza pozostałe kraje uczestniczące w G8, by przyjechały do Moskwy.

Pytany o możliwość spotkania z prezydentem USA, Putin odpowiedział, że spotkanie odbędzie się wtedy, "gdy gotowa do niego będzie strona amerykańska".

Zapewnił, że "wiele krajów wyraziło życzenie okazania pomocy", jeśli chodzi o zaoferowanie miejsca na szczyt USA-Rosja. Według mediów amerykańskich podczas niedawnej wizyty w Austrii Putin poprosił kanclerza Sebastiana Kurza, aby w Wiedniu mogło zostać zorganizowane latem jego spotkanie z Trumpem.

"Dokonaliśmy czegoś epokowego"

Materiał do rozmowy dziennikarza Fox News z Trumpem został nagrany na pokładzie prezydenckiego Air Force One w drodze powrotnej z Singapuru, gdzie we wtorek prezydent USA Donald Trump spotkał się z przywódcą KRLD Kim Dzong Unem. Wywiad został wyemitowany przez Fox News w środę późnym wieczorem.

Trump zaznaczył w nim, że uzna swoje spotkanie z Kim Dzong Unem za całkowity sukces, jeśli "denuklearyzacja Korei Północnej zostanie przeprowadzona do końca".

- Myślę, że z pewnej perspektywy, dokonaliśmy czegoś epokowego. Lecz dopiero, jak to się stanie, będę mógł mówić o sukcesie - zaznaczył. Dodał, że na obecnym etapie poważne zastrzeżenia dotyczące łamania praw człowieka przez reżym Kim Dzong Una trzeba odsunąć na dalszy plan.

Zapytany o egzekucje dokonywane na przeciwnikach politycznych przez reżym Kim Dzong Una, Trump powiedział, że zdaje sobie sprawę, że przywódca KRLD to "twardziel", ale - jak zaznaczył - "wielu innych ludzi" również "tak postępuje i ma na sumieniu rzeczywiście złe rzeczy".

- Dobrze się z nim rozumiem - pochwalił się Trump w rozmowie z Baierem.

Amerykański prezydent wyjaśnił też, że kwestia zmniejszenia amerykańskiej obecności w Korei Południowej nie była poruszana w rozmowie z Kimem.

- Chciałbym wycofać stamtąd amerykańskich wojskowych tak szybko, jak by się dało, bo to kosztuje i co więcej, idą na to nasze pieniądze - podkreślił. - Chciałbym, aby wrócili do domu, ale to nie jest temat na dzisiaj. Będzie w bardziej właściwym czasie - dodał.

Dopytywany przez Breta Baiera, który chciał usłyszeć od Trumpa, czy wycofa złożony z około 28 tysięcy żołnierzy kontyngent amerykański z Korei Południowej, prezydent odparł, że "USA nie zamierzają się stamtąd wycofywać". Raz jeszcze dodał, że "sprawa ta nie była omawiana w trakcie jego rozmów z Kim Dzong Unem.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje