tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Papież Franciszek

Trump liczy na spotkanie z papieżem

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ma nadzieję, że uda mu się spotkać z papieżem Franciszkiem. Trump powiedział o tym na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w Waszyngtonie premierem Włoch Paolo Gentilonim.

Okazją do spotkania Donalda Trumpa z papieżem ma być szczyt przywódców G7 w Taorminie na Sycylii, który zaplanowano na 26 i 27 maja.

Wcześniej prezydent Trump ma wziąć udział w szczycie państw członkowskich NATO w Brukseli. Będzie to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu zaprzysiężenia 20 stycznia bieżącego roku na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Prośba o audiencję

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer w kilka minut po zakończeniu wspólnej konferencji prasowej prezydenta Trumpa i premiera Włoch Paolo Gentiloniego wyjaśnił, że spotkanie Trumpa z papieżem Franciszkiem "nie zostało jeszcze sfinalizowane".

Rzecznik Watykanu Greg Burke, cytowany w czwartek na portalu dwutygodnika "National Catholic Reporter", poinformował, że do końca ubiegłego tygodnia Stolica Apostolska "nie otrzymała oficjalnej prośby o audiencję, jednak z pewnością powita z zadowoleniem taką prośbę".

Zdaniem amerykańskich komentatorów zapowiadanie przez Trumpa spotkania z papieżem, jeszcze zanim Watykan potwierdził, że do niego dojdzie, grozi Trumpowi zarzutami, że papież go zignorował, jeśli się ono nie odbędzie.

Podczas kampanii wyborczej papież Franciszek kilkakrotnie skrytykował Donalda Trumpa. Kiedy w lutym ubiegłego roku podczas kampanii wyborczej Trump zapowiedział zbudowanie muru na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem, Franciszek (nie wymieniając Trumpa z nazwiska, ale niewątpliwie mając go na myśli) powiedział: - Człowiek, który myśli tylko o budowaniu murów, a nie mostów nie jest dobrym chrześcijaninem.

Trump, który jest protestantem (należy do Kościoła Prezbiteriańskiego), odparł Papieżowi, że "jest dumnym chrześcijaninem" i określił jego wypowiedź jako "skandaliczną".

Spotkanie z premierem

Czwartkowe spotkanie Trumpa z premierem Włoch Paolo Gentilonim swą serdeczną, "prawie rubaszną" - zdaniem mediów - atmosferą wyraźnie odbiegało od spotkań Trumpa z innymi przywódcami europejskimi, szczególnie od jego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Przed rozpoczęciem rozmów prezydent USA zadbał, aby ekipy telewizyjne utrwaliły energiczny uścisk dłoni obu przywódców.

Trump, który podczas kampanii popierał Brexit, a UE nazywał "wehikułem dla niemieckiej dominacji Europy", tym bardziej pozytywnie wypowiadał się o Europie. Niektórzy komentatorzy przyjęli nawet tę zmianę tonu jako kolejną zmianę stanowiska przez "nieprzewidywalnego prezydenta".

Prezydent Trump zaznaczył w czwartek, że stabilna Europa ma dla niego "duże znaczenie". - Silna Europa jest bardzo, bardzo ważna dla mnie jako prezydenta Stanów Zjednoczonych, a także w moim zdecydowanym przekonaniu dla Stanów Zjednoczonych. (...) Leży to we wspólnym interesie wszystkich - powiedział.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Paolo Gentilonim prezydent Trump chwalił wkład, jaki Włochy wniosły do światowej kultury. Legendarnego włoskiego tenora Luciano Pavarottiego "swoim wielkim, wielkim przyjacielem".

Prezydent Trump nie zapomniał jednak, co stało się nieodłącznym elementem jego spotkań z przywódcami państw członkowskich NATO. Zaapelował do włoskiego premiera o zwiększenie nakładów na wspólną obronę NATO. Gentiloni odparł, że Włochy "złożyły zobowiązanie i z reguły szanują swoje zobowiązania".

Premier Włoch dodał jednak, że proces spełniania tego zobowiązania "będzie stopniowy, ponieważ Włochy mają pewne ograniczenia budżetowe". Gentiloni, zwracając uwagę na rzeszę uchodźców, jaką obarczony jest jego kraj, zaapelował o współpracę międzynarodową w celu rozwiązania tego problemu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Papież Franciszek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje