tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Trump spotkał się z Kimem

Trump dziękuje Korei Północnej. "Bardzo mądry i chwalebny gest"

Trump dziękuje Korei Północnej. "Bardzo mądry i chwalebny gest"
Foto: Google Poligon Punggye-ri jest jednym z głównych ośrodków nuklearnych Korei Północnej

"Bardzo mądry i chwalebny gest" przed "wielkim spotkaniem na szczycie" - tak Donald Trump skomentował północnokoreańską zapowiedź likwidacji jej poligonu nuklearnego. 12 czerwca ma dojść do historycznego spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej.

"Korea Północna zapowiedziała, że zlikwiduje w tym miesiącu swój poligon nuklearny przed wielkim spotkaniem na szczycie 12 czerwca. Dziękuję, bardzo mądry i chwalebny gest!", napisał w sobotę wieczorem Donald Trump na Twitterze.


Korea Północna poinformowała w sobotę, że "podjęła działania techniczne", aby zlikwidować poligon Punggye-ri, na którym przeprowadzała próby nuklearne i rakietowe. Między 23 a 25 maja ma odbyć się uroczystość z okazji rozpoczęcia procesu denuklearyzacji.

Zaproszeni dziennikarze

Według północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA na uroczystość zaproszeni zostaną dziennikarze z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej. Dokładny termin tego wydarzenia będzie zależał od warunków pogodowych.

Likwidacja poligonu polegać będzie między innymi na zniszczeniu tuneli, zamknięciu wejść do nich oraz usunięciu punktów obserwacyjnych i budynków, w których przeprowadzano badania.

Na uroczystość zaproszeni zostaną dziennikarze z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej - poddaje KCNA, cytując komunikat północnokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Nie ma natomiast potwierdzenia wcześniejszych informacji Seulu, że zaproszeni zostaną również zagraniczni eksperci.

Źródło: Google Poligon Punggye-ri jest jednym z głównych ośrodków nuklearnych Korei Północnej

Sześć prób nuklearnych

12 czerwca w Singapurze prezydent USA Donald Trump spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Przywódcy mają przeprowadzić rozmowy o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Kim oznajmił, że zawiesza swój program budowy broni nuklearnej i balistycznej oraz zapowiedział, że kwestia rozwoju obu tych programów może być przedmiotem negocjacji. Nie jest jednak jasne, jakie kroki zmierzające do rozbrojenia Korei Północnej jest on skłonny podjąć.

Znajdujący się w górzystej, północno-wschodniej części Korei Północnej poligon Punggye-ri uważany jest za jeden z głównych ośrodków nuklearnych tego państwa. W tunelach wydrążonych we wnętrzu góry Mantap od 2006 roku przeprowadzonych zostało sześć testów nuklearnych.

Po ostatnim i najsilniejszym z tych testów we wrześniu 2017 roku doszło w okolicy do serii wstrząsów wtórnych. Według sejsmologów mogły oznaczać one zawalenie się części wnętrza góry, co wywołało spekulacje, czy kolejne testy w tym miejscu są technicznie możliwe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Trump spotkał się z Kimem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje