Diamenty są wieczne. Także te sztuczne

Aktualizacja:
Sztuczne diamenty
Sztuczne diamenty
Reuters
Sztuczne diamentyReuters

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest też okresem zaręczyn. Na rynek w USA przebojem wchodzą sztuczne diamenty, praktycznie nie do odróżnienia dla zwykłego kupca od tych naturalnych. Czy zyskają przychylność klientów i klientek? Dilerzy w Nowym Jorku są podzieleni.

Globalny kryzys ekonomiczny spowodował poważnie zastoje na rynku niedrogich kamieni. Ale jubilerzy wcale nie odłożyli swoich narzędzi i nadal szlifują diamenty. Tyle, że coraz częściej nie z Botswany czy Sierra Leone, a z USA.

Fizycznie, optycznie i chemicznie są identyczne. Jednak syntetyczny diament wzrasta w laboratorium w kilka dni. Z tego powodu różni się strukturą wzrostu. Tom Moses, wiceszef Gemological Institute of America

Jest takie miejsce...

Gemesis Corporation znajduje się w Sarasocie na Florydzie i tworzy sztuczne diamenty od 2002 roku. Specjalizuje się w żółtych i pomarańczowych kamieniach, niezwykle rzadkich w naturze.

- Diament to węgiel. Matka natura tworzy go przez wielki nacisk głęboko pod ziemią. Trwa to setki milionów lat. W laboratorium Gemesis wzrastają w cztery do pięciu dni - mówi Ronnie vander Linden z Gemesis w Nowym Jorku.

Wykończony syntetyczny kamień sprzedawany jest za jedną trzecią ceny naturalnego. Zdaniem Lindena, sztuczne diamenty są identyczne jak te prawdziwe.

- Są zupełnie takie same, jak naturalne diamenty - mówi.

Uznania... brak

Ale stworzonych przez człowieka diamentów nie kupimy w centrum światowego handlu drogocennymi kamieniami - na Diamond District w Nowym Jorku.

- Dla mnie nie ma to głębszego sensu obdarowanie takim kamieniem narzeczonej. Dla mnie to nie jest to samo - mówi Anthony Ianelli, handlujący diamentami.

I na nic przekonywania wiceszefa Gemological Institute of America, że diamenty sztuczne i prawdziwe odróżnić można tylko pod mikroskopem, w świetle ultrafioletowym.

- Gdy diament pochodzi z laboratorium, czuję, że nie ma wartości prawdziwego kamienia - mówi jubiler Gail Auger. Jednak zapewne z czasem te sztuczne kamienie podbiją serca, przynajmniej tych oszczędnych romantyków.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters