tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Fińska policja: znamy prawdziwe dane nożownika z Turku

- Nożownik z Turku podał fińskim urzędnikom fałszywe dane dotyczące swojej tożsamości. Prawdziwe nazwisko i wiek Marokańczyka zostały ustalone dzięki współpracy z siłami bezpieczeństwa innych krajów - poinformowała w niedzielę fińska policja kryminalna.

Ze względu na prowadzone śledztwo w sprawie ataku w Turku z 18 sierpnia, w którym zginęły dwie osoby, policja nie ujawniła prawdziwego nazwiska nożownika. Poinformowała jednak, że mężczyzna jest starszy - urodził się w 1994, a nie w 1998 roku, jak wcześniej uważano. Mężczyzna, ubiegając się o azyl podał fińskim urzędnikom fałszywe informacje. Twierdził, że nazywa się Abderrahman Meszka i jest niepełnoletni.

Tożsamość podejrzanych potwierdzona

W niedzielnym komunikacie policja poinformowała, że mężczyzna zgodził się odpowiadać na pytania przesłuchujących go osób. Ze względu na badanie sprawy nie ujawniono więcej szczegółów.

Dwie osoby zatrzymane przez policję 23 sierpnia, które były podejrzane o udział w przeprowadzonym ataku, zostały wypuszczone na wolność – jedna w czwartek, druga w sobotę. W areszcie pozostaje trzech innych Marokańczyków ujętych w trakcie policyjnej operacji przeprowadzonej zaraz po ataku nożownika. Są podejrzewani o udział w morderstwie o podłożu terrorystycznym i próby dokonania zabójstwa. Zarzuty wobec nich są zróżnicowane, a okoliczności wciąż badane.

Zajmująca się sprawą oficer policji Crista Granroth poinformowała w rozmowie z dziennikiem „Helsingin Sanomat”, że tożsamość wszystkich podejrzanych została także potwierdzona.

Główny podejrzany o napaść z nożem przyznał się do popełnionych zbrodni na początku tygodnia. Obecnie przebywa w szpitalu więziennym, w związku z postrzeleniem przez policjantów chwilę po ataku. Pozostali podejrzani zaprzeczyli, aby popełnili przestępstwa.

"Uległ radykalizacji"

W kilka dni po ataku w Turku, fińskie media informowały, że nożownik przed przyjazdem do Finlandii w 2016 roku przebywał w Niemczech i był notowany przez niemiecką policję. Znanych niemieckim służbom, według mediów, miało być także co najmniej dwóch innych Marokańczyków zatrzymanych w związku z atakiem w Turku. Podejrzewani mieli być między innymi o napady, kradzieże czy pobicia.

Nożownik z Turku ubiegał się w Finlandii o azyl, ale pod koniec 2016 roku dostał odmowną decyzję. Do czasu ataku przebywał w ośrodku dla uchodźców w jednej z dzielnic w Turku, czekając na rozpatrzenie odwołania. Fińskie media, powołując się na źródła policyjne, podały także, że już na początku roku, fińskie służby otrzymały wskazówki od pewnego cudzoziemca z Turku, że Marokańczyk uległ radykalizacji. Według fińskiej policji bezpieczeństwa SUPO , nie były to jednak informacje związane z planowaniem konkretnego ataku.

Atak z użyciem noża w Turku uznany został przez władze za pierwszy atak terrorystyczny w Finlandii. Zginęły w nim dwie kobiety, a osiem innych osób zostało rannych. Przez ostatni tydzień policja otrzymała wiele informacji, zdjęć i nagrań wideo od świadków zdarzenia. Prosi o dalsze przesyłanie jakichkolwiek materiałów, które mogłyby mieć związek z atakiem z 18 sierpnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje