tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Premier Czech: sami chcemy decydować o wydawaniu unijnych środków

zobacz więcej wideo »
Premier Czech: sami chcemy decydować o wydawaniu unijnych środków
  • Berlin. Andrej Babisz z wizytą u Angeli MerkelBerlin. Andrej Babisz z wizytą u Angeli Merkel
  • "To wyglądało tak jak w okupowanym państwie". 50 lat po inwazji na Czechosłowację"To wyglądało tak jak w okupowanym państwie". 50 lat po...
Foto: PAP/EPA/JENS SCHLUETER | Video: Reuters TV Andrej Babisz do Brukseli pojechał prosto z Berlina

Premier Czech Andrej Babisz jest niezadowolony z projektu unijnego budżetu na lata 2021-2027. Jak oświadczył w czwartek po spotkaniu z unijną komisarz do spraw polityki regionalnej Coriną Cretu, Czechy same powinny decydować o wykorzystywaniu unijnych środków.

Komisarz Cretu zapowiedziała, że Czechy dostaną teraz mniej środków unijnych.

Po spotkaniu z Cretu szef czeskiego rządu poinformował, że przekazał jej swój pogląd na temat projektu budżetu UE na lata 2021-2027. - Nie podobają mi się na przykład planowane wydatki na obronę oraz na administrację - wskazał.

- Wyraziłem życzenie, abyśmy o pieniądzach, które mamy dostać, mogli sami decydować. Tak, aby Komisja nie dyktowała nam, że musimy wykorzystywać je w tak zwanych miękkich projektach [na szkolenia, seminaria przyp. red.]. My potrzebujemy środków na inwestycje - dodał.

W budżecie na lata 2014-2020 Czechy otrzymały dużą kwotę przeznaczoną między innymi na obszar opieki społecznej, ale wciąż nie są w stanie wykorzystać wszystkich środków.

"Obowiązuje zasada: im jest wam lepiej, tym dostajecie mniej"

Cretu przyznała, że projekt budżetu na lata 2021-27 ogranicza ilość środków na fundusz spójności, które mają dostać Czechy. - Liczymy to od PKB, a u was w ciągu ostatnich lat PKB rośnie. Dlatego ograniczamy fundusze. U nas obowiązuje zasada: im jest wam lepiej, tym dostajecie mniej środków - powiedziała komisarz UE po spotkaniu z Babiszem.

Swoje zastrzeżenia do unijnego budżetu premier Czech zgłaszał już podczas zeszłotygodniowych rozmów z premierami Włoch Giuseppem Conte i Węgier Viktorem Orbanem oraz na środowym spotkaniu w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Między innymi krytykował zbyt wysokie jego zdaniem wydatki na obronność i unijną administrację.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje