Oskarżani o sabotowanie wejścia kraju do NATO. Stanęli przed sądem

Nagranie: 5 czerwca Czarnogóra została oficjalnym członkiem NATOmod.gov.me

Czarnogórska prokuratura skierowała do sądu sprawy dwóch liderów prorosyjskiej opozycji. Andrija Mandić i Milan Kneżević zostali oskarżeni o przygotowanie zamachu stanu w celu uniemożliwienia wejścia kraju do NATO. Grozi im do piętnastu lat więzienia za "utworzenie organizacji przestępczej".

Obaj szefowie Frontu Demokratycznego: Andrija Mandić oraz Milan Kneżević twierdzą, że prozachodnie władze sfabrykowały zarzuty, a proces będzie miał charakter polityczny.

Oprócz nich, sądzeni mają być pod zarzutem udziału w spisku także jeden Czarnogórzec, dziewięciu Serbów i - zaocznie - dwóch Rosjan. Dziewięć innych osób zostało już skazanych na kary po kilka miesięcy więzienia po przyznaniu się do winy, złożeniu zeznań i wynegocjowaniu wymiaru kary.

Udaremniony zamach

Władze Czarnogóry twierdzą, że udaremniły w dzień październikowych wyborów parlamentarnych próbę opanowania parlamentu przez serbskich i rosyjskich nacjonalistów i zamach na ówczesnego prozachodniego premiera Milo Djukanovicia.

Zdaniem władz, nacjonaliści próbowali także doprowadzić do władzy prorosyjskie przywództwo, aby udaremnić integrację Czarnogóry z NATO.

Zamach stanu mieli koordynować z sąsiedniej Serbii dwaj rosyjscy agenci: Eduard Szyszmakow vel Szyrokow, który w 2014 jako ówczesny attache wojskowy ambasady Rosji w Warszawie został wydalony z Polski wraz z grupą rosyjskich dyplomatów, oraz Władimir Popow. Pozwolono im na powrót do Rosji mimo przyznania przez Serbię, że posługiwali się zabezpieczonymi przed podsłuchem telefonami komórkowymi.

Rosja, która jest zdecydowanie przeciwna ekspansji NATO w Europie, wielokrotnie zaprzeczała, jakoby miała udział w próbie zamachu w Czarnogórze. Niemniej w otwarty sposób wspiera opozycyjne ugrupowania w tym kraju.

Członek NATO

Licząca 620 tysięcy mieszkańców Czarnogóra, była republika Jugosławii, stała się w poniedziałek pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego wraz ze złożeniem w Departamencie Stanu w Waszyngtonie instrumentów akcesyjnych.

W skromnej ceremonii udział wzięli premier Duszko Marković i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mod.gov.me

Tagi:
Raporty: