tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Niemcy wybrali

Nowy szef niemieckiego MSZ w piątek w Warszawie

zobacz więcej wideo »
Nowy szef niemieckiego MSZ w piątek w Warszawie
 • Czaputowicz: Maas przyjedzie do PolskiCzaputowicz: Maas przyjedzie do Polski
 • Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów
 • "Niemcy zaczynają się przyzwyczajać do tego, że pani Merkel nie będzie""Niemcy zaczynają się przyzwyczajać do tego, że pani Merkel nie będzie"
 • Rokita: Merkel odejdzie w ciągu 2-4 latRokita: Merkel odejdzie w ciągu 2-4 lat
 • Ambasador Niemiec w Polsce: to był bardzo ważny dzień dla niemieckiej demokracji Ambasador Niemiec w Polsce: to był bardzo ważny dzień dla niemieckiej demokracji
 • Całe przemówienie Angeli Merkel Całe przemówienie Angeli Merkel
 • Merkel: mamy misję tworzenia rządu Merkel: mamy misję tworzenia rządu
 • Polsko-niemieckie relacje po wyborach. "Merkel nie będzie nas ciągnąć za uszy"Polsko-niemieckie relacje po wyborach. "Merkel nie będzie nas ciągnąć za uszy"
 • "Chadecy tak słabego wyniku się nie spodziewali""Chadecy tak słabego wyniku się nie spodziewali"
 • W SPD "można by się spodziewać jęku zawodu"W SPD "można by się spodziewać jęku zawodu"
 • Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w NiemczechWstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech
 • Duże emocje w sztabie SPD tuż przed ogłoszeniem wynikówDuże emocje w sztabie SPD tuż przed ogłoszeniem wyników
 • Rozpoczęły się wybory do BundestaguRozpoczęły się wybory do Bundestagu
 • Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?
 • 26.06.2017 Leszek Miller: Martin Schulz to taki Macron, ale tylko trochę26.06.2017 Leszek Miller: Martin Schulz to taki Macron, ale tylko trochę
Foto: EPA/RONALD WITTEK/PAP | Video: Trójka Polskie Radio Maas przyjedzie do Polski w piątek

W piątek nowy szef niemieckiego MSZ Heiko Maas złoży wizytę w Warszawie - poinformował szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz w radiowej Trójce powiedział, że rozmowy będą toczyć się na temat dwustronnych stosunków, a także kwestii przyszłości Unii Europejskiej. - Mamy jako Polska pewne stanowisko w tej sprawie, jest dyskusja na temat przyszłości UE, modelu integracji, kwestia funduszy strukturalnych. Te wszystkie kwestie wymagają omówienia - wskazywał.

Mamy jako Polska pewne stanowisko w tej sprawie, jest dyskusja na temat przyszłości UE, modelu integracji, kwestia funduszy strukturalnych. Te wszystkie kwestie wymagają omówienia

Jacek Czaputowicz

Dopytywany o kwestie reparacji wojennych, Czaputowicz potwierdził, że również one będą podnoszone. - Jesteśmy - w perspektywie polityki zagranicznej Niemiec - ważnym partnerem. Niemcy dążą do utrzymywania dobrych stosunków z jednej strony z Francją, z drugiej strony z Polską. Cieszymy się z tego - wskazywał minister. - Chcemy wspólnie z Niemcami pracować na rzecz rozwijania wzajemnych stosunków i wspólnej wizji Unii Europejskiej - dodał.

Kiedy Merkel?

Czaputowicz był także pytany o potwierdzenie nieoficjalnych doniesień, że w poniedziałek wizytę w Warszawie złoży kanclerz Niemiec Angela Merkel. Byłaby to najprawdopodobniej druga w kolejności jej oficjalna wizyta - po wizycie we Francji - po zaprzysiężeniu nowego rządu. - Nie komentujemy tego typu informacji, poczekajmy na stronę niemiecką - odpowiedział szef MSZ. - Jako minister spraw zagranicznych wiem, jakie są obyczaje międzynarodowe. To państwo, które udaje się z wizytą, pierwsze o tym informuje - tłumaczył.

Pytany, czy wizyta Angeli Merkel - jeśli się odbędzie - może być traktowana, jako zapowiedź ożywienia Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu. Minister wyraził nadzieję, że do tego dojdzie. Zaznaczył jednocześnie, że członkiem Trójkąta Weimarskiego jest jeszcze Francja. - Na pewno Niemcy są zwolennikami ożywienia Trójkąta Weimarskiego, Polska także. Zobaczymy, w jakim kierunku te rozmowy pójdą, zwłaszcza z naszym trzecim partnerem - wskazywał.

Szef dyplomacji zaznaczył, że polska i francuska wizja Unii Europejskiej, różnią się. - Nie jesteśmy zwolennikami Europy dwóch prędkości, nie jesteśmy zwolennikami ściślejszej integracji w sferze euro, nie jesteśmy zwolennikami działań protekcjonistycznych. Tu trzeba jasno powiedzieć - różnice interesów między Polską a Francją - jeśli chodzi o koncepcję UE, są znaczne. Niemcy są pośrodku, wydaje mi się, że w większym stopniu sprzyjają naszym koncepcjom, więc trzeba po prostu rozmawiać - mówił.

- UE, która nie uwzględni głosu Zachodu, który reprezentuje Francja i głosu Europy Środkowej, który artykułuje Polska, będzie Europą niepełną - ocenił.

Nowy niemiecki rząd

W Niemczech nowy gabinet został zaprzysiężony w środę, po blisko sześciu miesiącach od wyborów parlamentarnych w Niemczech. Jeszcze nigdy okres formowania gabinetu nie trwał w tym kraju tak długo. W wyborach do Bundestagu z 24 września 2017 roku zarówno chadecy, jak i socjaldemokraci odnotowali najgorsze wyniki w swej powojennej historii. Początkowo obóz chadecki chciał utworzyć koalicję z FDP i Zielonymi, jednak liberałowie zerwali rozmowy sondażowe. Chadecy przystąpili wówczas do rozmów sondażowych, a później koalicyjnych, z SPD, która przystąpiła do nich, choć początkowo planowała przejście do opozycji.

O losie przyszłej koalicji ostatecznie zadecydowało wewnątrzpartyjne referendum wśród członków SPD, w którym mimo zgłaszanych przez wielu socjaldemokratów obiekcji dwie trzecie zagłosowało za odnowieniem koalicji.

Oglądaj
Relacja reporterki TVN24 z Berlina
Wideo: TVN24 BiS Relacja reporterki TVN24 z Berlina

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje