tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kryzys na Ukrainie

Cypryjskie akta, ukraiński gaz. Kwaśniewski w spółce człowieka Janukowycza

Cypryjskie akta, ukraiński gaz. 
Kwaśniewski w spółce człowieka Janukowycza
Foto: president.gov.ua, tvn24.pl | Video: tvn24 Były prezydent Polski zarabia w firmie, która należy do człowieka Wiktora Janukowycza

Syn wiceprezydenta USA, były współpracownik szefa dyplomacji USA oraz były prezydent Polski. Wszyscy oni zasiadają we władzach gazowej firmy byłego ministra Janukowycza - informuje amerykański portal Buzzfeed.com. Aleksander Kwaśniewski mówi, że nie widzi "w tym żadnego problemu".

"Syn Bidena i były prezydent Polski po cichu weszli do ukraińskiej spółki gazowej" - tak swój artykuł z 13 maja tytułuje amerykański portal Buzzfeed.com. Chodzi o największego producenta ukraińskiego gazu, na dodatek należącego do polityka Partii Regionów, związanego z obalonym Wiktorem Janukowyczem.

Syn wiceprezydenta

"Dokumenty spółki na Cyprze pokazują, że syn Joe Bidena, R. Hunter Biden, został członkiem rady dyrektorów Burisma Holdings, która określa się jako największy prywatny producent gazu na Ukrainie, w dniu 18 kwietnia" - pisze amerykański portal. Informacja o zatrudnieniu Bidena pojawiła się na stronie internetowej Burisma Holdings 12 maja.

Kendra Barkoff, rzeczniczka Joe Bidena, odmówiła komentarza. - Hunter Biden jest prywatną osobą i prawnikiem - powiedziała, podkreślając, że sam wiceprezydent nie ma żadnych związków ani z Burismą ani z żadną inną firmą.

Biden junior to nie jedyny Amerykanin, który dołączył ostatnio do spółki. Kilka tygodni temu, gdy Joe Biden składał wizytę w Kijowie, Burisma zatrudniła w swojej radzie dyrektorów Devona Archera. Jak pisze "International Business Times", Archer to bogaty inwestor, który zbiera fundusze w kampaniach wyborczych Partii Demokratycznej. Politycznie związany z szefem Departamentu Stanu Johnem Kerrym (był m.in. jego doradcą w czasie wyborów prezydenckich 2004).

Kwaśniewskim się nie chwalą?

Jak pisze Buzzfeed, w cypryjskich dokumentach Burismy - do których mieli dotrzeć dziennikarze portalu - jest też nazwisko Aleksander Kwaśniewski. Członkiem rady dyrektorów miał on zostać 2 stycznia br.

Takiej osoby, jak Aleksander Kwaśniewski nie ma jednak na liście rady dyrektorów zamieszczonej na stronie internetowej firmy - w przeciwieństwie choćby do Bidena. Spółka nie chwali się też pozyskaniem takiej osoby do władz, choć taki "transfer" wydawałby się dużo bardziej prestiżowym, niż osoby młodego Bidena i Archera.

Źródło: burisma.com Na stronie internetowej spółki w składzie rady dyrektorów są i Biden i Archer, ale Kwaśniewskiego nie ma

Dane spółki w cypryjskim rejestrze nie pozostawiają jednak wątpliwości. Autor artykułu w Buzzfeed.com, Max Seddon przesłał nam kopię dokumentu, w którym wymienieni są członkowie rady dyrektorów Burisma Holdings.

Dokumenty rejestrowe spółki Bursima Holdings

Aleksander Kwaśniewski potwierdził na środowej konferencji prasowej, że od stycznia zasiada w radzie dyrektorów spółki Burisma. - Ta rada się ciągle tworzy. Poza mną jest w niej dwóch obywateli Stanów Zjednoczonych i jeden Wielkiej Brytanii - wyjaśnił były prezydent.

Dodał, że organ ma "charakter doradczy". - Moim zadaniem jest mówienie o prognozach i analizach politycznych, a więc o tym, na czym się znam - powiedział.

Kwaśniewski zdradził również, że od stycznia rada zebrała się dwa razy.

Jestem byłym politykiem, który to, co ma, to jego wiedza, doświadczenie. I jeżeli ktoś jest tym zainteresowany, a są to ludzie poważni, to nie widzę powodów, by nie dzielić się tym doświadczeniem czy wiedzą. I jeżeli jeszcze są to pieniądze, które mogę zarobić, to też nie widzę w tym żadnego problemu.

Aleksander Kwaśniewski

Wcześniej w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" zapewnił, że rada dyrektorów nie jest związana z działalnością operacyjną firmy. - Jestem byłym politykiem, który to, co ma, to jego wiedza, doświadczenie. I jeżeli ktoś jest tym zainteresowany, a są to ludzie poważni, to nie widzę powodów, by nie dzielić się tym doświadczeniem czy wiedzą. I jeżeli jeszcze są to pieniądze, które mogę zarobić, to też nie widzę w tym żadnego problemu - mówi były prezydent.

Nie zdradził, ile zarabia, ale zapewnił, że całość podatku od tego wynagrodzenia płaci w Polsce.

Kwaśniewski był kluczową postacią w unijnych próbach namówienia Janukowycza do podpisania umowy stowarzyszeniowej. Wraz z Patem Coksem wielokrotnie odwiedzał Ukrainę. Misja ta zakończyła się ostatecznie fiaskiem.

Gazowy gigant

Burisma Holdings powstała w 2002 r. i bardzo szybko stała się jednym z największych prywatnych producentów gazu na Ukrainie. Dostała licencje na eksploatację trzech kluczowych złóż węglowodorów w kraju: Dniepr-Doniec, Karpaty, Azow-Kubań. Wszystkie złoża są połączone z systemem gazociągów ukraińskich, co minimalizuje koszty transportu. Cała produkcja Burismy jest sprzedawana krajowym odbiorcom przemysłowym. We wrześniu 2013 r. Burisma produkowała średnio 10,5 mln m sześciennych dziennie.

Do 2011 r. Burisma Holdings Limited bezpośrednio należała do ukraińskiego biznesmena i polityka Mykoły Złoczewskiego oraz rosyjskiego biznesmena Nikołaja Lisina. Od 2011 r. Burisma jest w całości własnością innej spółki zarejestrowanej na Cyprze, Brociti Investments Limited, która należy do Mykoły Złoczewskiego, byłego ministra energetyki i wiceszefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony za czasów Wiktora Janukowycza. Gdy trafił kilka lat temu do rządu, Złoczewskyj zapewnił, że sprzedał swoje aktywa energetyczne, ale w śledztwie dziennikarskim ukraiński "Forbes" wykazał, że to nieprawda.

Dokument z cypryjskiego rejestru wskazujący, że właścicielem Brociti Investments Limited jest Złoczewskyj

Oligarcha Janukowycza

48-letni Mykoła Złoczewskyj to klasyczny ukraiński polityk, urzędnik i biznesmen w jednym. Związany z Partią Regionów, szczyt kariery politycznej zaliczył za rządów Janukowycza.

Zawodowy wojskowy w Armii  Czerwonej (1983-1991), po upadku ZSRR zajął się biznesem. W latach 1998-2000 był członkiem rady koordynacyjnej przedsiębiorców przy prezydencie Leonidzie Kuczmie. Później członek parlamentu, a w latach 2003-2005 szef Państwowego Komitetu Zasobów Naturalnych. W latach 2010-2012 minister środowiska i zasobów naturalnych. Na obu tych stanowiskach miał wpływ na decyzje dotyczące rozdzielania licencji na surowce naturalne (to wtedy jego firma dostała prawo eksploatacji najbogatszych złóż).

W kwietniu 2012 został zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrija Klujewa. 26 lutego 2014 r. został zwolniony przez p.o. prezydenta Ołeksandra Turczynowa.

Źródło: president.gov.ua Złoczewskyj i Janukowycz - wiosna 2012. Jeden był ministrem środowiska, drugi - prezydentem

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Kryzys na Ukrainie

Komentarze (55)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
gigawolt

Ja nie wiem, kto w Polsce jeszcze słucha i wierzy temu człowiekowi - Kwaśniewskiemu. Tyle razy kłamał w żywe oczy, że w nic mu nie uwierzę. Ostatnio przyznał się, że kłamał co do baz CIA w Polsce, gdzie torturowano więźniów, wcześniej, że miał Chorobę Filipińską, kiedy to był bardzo pijany, na kilka dni przed opuszczeniem fotela rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   you

   Przeciez gosc zarabia legalnie na chleb. Ma glowe, to ma tez kase. O co Wam wszystkim chodzi. Tak jest zbudowany swiat. Jeden rzadzi, a reszta na niego pracuje. Jezeli bedzie inaczej, to juz po nas, to juz utopia. Tera juzz wiemy, ze przynajmniej nie bedzie wojny.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Swietłana
     Swietłana

     Co on rozumie w wydobyciu gazu ten wasz Kwaśniewski? Tyle lat bez niego obchodzili się w tej spółce, a tu legalne władzy obalili (może Putin? - hahaha!) i masz - Amerykanie, Kwaśniewski. Chciałabym zadać tradycyjne w takich przypadkach pytanie:"Саша, а харя не треснет?"

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       robsik_79

       Przecież Janukowycz był i wg wielu jest nadal legalnie wybranym prezydentem, jedynie obalonym w puczu zbrojnym.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         szaszapek
         szaszapek

         Ludzie przestańcie wygadywać głupoty. Pucz wojskowy jest wtedy, gdy władzę przejmuje armia. Kiedy władzę siłowo przejmuje cywil, to jest to zamach stanu. Na Ukrainie nie było ani puczu wojskowego, ani zamachu stanu. Kiedy naród wychodzi na ulicę i obala nawet legalne władze, mamy do czynienia z REWOLUCJĄ. Koniec wykładu.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           likeyoudrzwi
           likeyoudrzwi

           Wyszlo szydlo z worka :).

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             stan53

             Być może to jest odpowiedż co p.Kwasniewski "załatwial" w czasie misji na Ukrainie

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               elbezet

               - możliwe jest wszystko w "geszeftach braci starszch".
               Np. "Julia" na wolności może POdPiSać to i owo, "na dołku" bez wiedzy "tyrana" Janukowycza byłoby to n iemożliwe.
               Przecież "tyran" POdglądał "Julię" nawet na sedesie.
               Dlatego było to słynne "Olkowe" i Cooksowe"; jeśli "Julia" wyjdzie z "kicia" to POwróci na Ukrainę demokracja. rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Cloud1
                 Cloud1

                 A mówią że Polska się nie liczy. Kupił Putin kanclerza Schroedera to w pakiecie dostał prezia Kwaśniewskiego. Pośrednikiem był Janukowycz, zawodowy sprzedawczyk i złodziej. Krąg się zamyka.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Polak na emigracji
                   Polak na emigracji

                   Prawda jest taka ze zyjemy w politycznym bagnie nie czarujmy sie od 80 roku polskie spoleczenstwo nie jest podmiotem ale sila robocza i platnikiem netto dla nierobow sprawujacych wladze
                   Degeneracja moralna rozklad zycia w Polsce miliony za chlebem na emigracji
                   Rozwalony przemysl gospodarka rabunkowa kupowanie swietego spokoju za zachodnie rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     objektywny
                     objektywny

                     Black Adder !, nic dodac, nic ujac. Taka jest polska gola albo naga prawda !!!. Szacunek

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       stan53

                       To jest praca ,legalna -nie darowizna czy dotacja od "przyjaciół'

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         stan53

                         Tak dobrze jest w "krainie szczęśliwości "p.Tuska ze nawet były prezydent musi szukać pracy na emigracji.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           objektywny
                           objektywny

                           Slusznie panie Kwasniewski !, zaden pieniadz nie smierdzi !!!. Gdyby dobrze poszperac w polskim rzadzie, okazaloby sie, ze nie jest pan sam. Powodzenia panie Kwasniewski "Twoj ruch" byl dobry, we wlasciwym kierunku. Nie znalazlby pan jakiejs fuchy dla pan Siwca, moze tez by sie uspokoil ???!!!.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             elbezet

                             - PiS-zesz o obywatelu z BYDGOSZCZA i jego ziomalach?

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               0
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Więcej komentarzy - rozwiń
                               Zasady forum
                               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                               Pozostałe informacje