tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Nie udało się wskoczyć z "Seksu w wielkim mieście" do wielkiej polityki

zobacz więcej wideo »
Nie udało się wskoczyć z "Seksu 
w wielkim mieście" do wielkiej polityki
  • Cynthia Nixon przegrałaCynthia Nixon przegrała
  • Cynthia Nixon chciała zostać gubernatoremCynthia Nixon chciała zostać gubernatorem
Foto: EPA/JUSTIN LANE/PAP | Video: Reuters Cynthia Nixon przegrała

Cynthia Nixon, polityczna aktywistka najbardziej jednak znana z roli w serialu "Seks w wielkim mieście", na razie nie wejdzie do wielkiej amerykańskiej polityki. W prawyborach Partii Demokratycznej poległa w walce z urzędującym gubernatorem Andrew Cuomo.

Andrew Cuomo wygrał z Cynthią Nixon dość znacznie. Po podliczeniu ok. 84 proc. głosów okazało się, że urzędujący gubernator uzyskał 65,8 proc. poparcia, a jego rywalka 33,8 proc.

Nixon pogratulowała Cuomo zwycięstwa, podziękowała swoim zwolennikom i dała do zrozumienia, że to nie koniec jej działalności. Aktorka i aktywistka w trakcie kampanii przedstawiała się bowiem jako część oddolnego ruchu wśród demokratów, który ma wyrwać partię z rąk establishmentu i oddać ją "zwykłym ludziom" promując lewicowe wartości.

51-latka światową sławę zdobyła rolą prawniczki Mirandy Hobbes w słynnym serialu "Seks w wielkim mieście", za którą otrzymała nagrodę Emmy w 2004 roku i cztery nominacje do Złotych Globów. Nixon należy jenak do aktorskiej elity Nowego Jorku głównie dzięki dorobkowi teatralnemu w produkcjach broadwayowskich i niezależnych. Zdobyła "teatralnego Oscara" (nagroda Tony) za rolę w sztuce "Rabbit Hole" w 2006 roku.

Poza sceną teatralną i występem w "Seksie w wielkim mieście" Nixon w dorobku ma około 80 ról filmowych i telewizyjnych.

W 2006 roku u Nixon wykryto nowotwór piersi. Chociaż aktorce udało się wygrać walkę z chorobą, musiała przerwać karierę zawodową na dwa lata. Od tamtej pory jest bardzo mocno zaangażowana w kampanie na rzecz walki z nowotworami piersi u kobiet.

Angażuje się również w walkę z biedą, nierównościami ekonomicznymi i walkę o prawa dla mniejszości seksualnych.

Źródło: EPA/JUSTIN LANE/PAP Cynthia Nixon przegrała

Nie tylko Nixon

13 września nowojorczycy wybierali także innych kandydatów w prawyborach. W demokratycznych prawyborach o fotel prokuratora generalnego ubiegało się czterech kandydatów; zwyciężyła Letitia A. James, uzyskując 50,9 proc. głosów.

Republikański elektorat brał znikomy udział w prawyborach. Partia wyznaczyła już bowiem wcześniej kandydatów m.in. na gubernatora Marca Molinaro, a na prokuratora generalnego Keitha Wofforda. Zmierzą się oni 6 listopada z demokratycznymi rywalami.

Prawybory republikańskie przegrał ubiegający się o fotel senatora stanowego polonijny kandydat Sławomir Platta. Po przeliczeniu ponad 90 proc. głosów okazało się, że Platta otrzymał nieco ponad 31 proc., a jego rywal Thomas Sullivan blisko 68 proc.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje